A miniszter elmondta: a szakképzés intézményrendszerét a munkaerőpiac tényleges igényeihez kell alakítani, ezt a célt szolgálja a Térségi Integrált Szakképzési Központok (TISZK) kialakítása is.
Lamperth Mónika elmondta: a jövőben fontos szerepük lesz az alakuló regionális fejlesztési és képzési bizottságoknak, amelyekben a kamarák társelnöki pozíciót kapnak. A bizottság feladatot kap a regionális szakképzési célok, igények meghatározásában, a fejlesztési támogatások elosztásában, illetve vizsgálja a forrásfelhasználás hatékonyságát.
A szociális és munkaügyi miniszter felhívta a figyelmet arra, hogy a schengeni csatlakozással egyszerűbbé válik a határok átjárhatósága, és az osztrákok 2008-tól újabb szakmákban nyitják meg munkaerőpiacukat.
Lamperth Mónika elmondta, hogy kezdeményezte az osztrák és a szlovén munkaügyi minisztereknél egy olyan háromoldalú munkaerőpiaci megállapodás kidolgozását, amely többi között érintené az adott határmenti területek munkaerőképzését is. A miniszter felkérte az MKIK-t, hogy vegyen részt a megállapodás tervezetének a kialakításában.
A kamara elnöke a jövőbeni feladatokról szólva kiemelte: szeretnék elérni, hogy a szakképzés a 10. évfolyamon már indítható legyen és az adott korosztály 30 százaléka szerezzen szakképesítést. Adataik szerint jelenleg az érintett korosztály 20 százaléka végez szakiskolában Magyarországon, az Európai Unióban ez az arány 50 százalék.