6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt év kedvezőtlen gazdasági tendenciái a logisztikai piacon is éreztették hatásukat. Egyes ágazatokban számottevően csökkent a fuvarozandó áru mennyisége, illetve csökkent az igény a magasabb hozzáadott értékű szolgáltatások iránt. A 2009-es évet egyértelműen az olcsóbb megoldások és szolgáltatások előtérbe kerülése jellemezte. Az iparág szereplői az idei évre lassú fellendülést prognosztizálnak.

Tavaly a recesszió érzékenyen érintette a logisztikai iparágat kiszolgáló hazai raktárpiacot is - például a 2009 második negyedévét jellemző 30 200 négyzetméteres bruttó kereslet 63 százalékos visszaesést jelentett az előző év azonos időszakához képest. A legkeresettebbek a 2-4 ezer négyzetméter közötti raktárak voltak, bár a megkötött bérlői szerződések több mint felét szerződéshosszabbítások tették ki.

A 2009 első negyedévében kicsúcsosodó fejlesztési hullám 2010-re lelassult, az elkövetkezendő időszakban nem várható újabb ipari ingatlanok átadása.

Bándli Zoltán
Bándli Zoltán, kereskedelmi igazgató, DHL Express

- A tavalyi évet jellemző kedvezőtlen gazdasági helyzet számos változást hozott az ügyfelek ellátási lánc folyamataiban, s ezek az idei évben is éreztetni fogják hatásukat. A legnagyobb változások a mikró és a legnagyobb ügyfélszegmensekben tapasztalhatóak, a megbízói szegmens a minőségi szolgáltatások mellett a költséghatékony megoldásokat keresi.

A 2010-es év az előző év azonos időszakához képest kedvezőbb képet mutat, jelentősebb fellendülés - a magyarországi, európai és világgazdasági mutatók alakulásától függően - az expressz szállítási piacon az év második felére várható. Jelentős növekedés az elektronikai, technológiai, autóipari és gyógyszeripari szektorban prognosztizálható, bár nemzetközi szinten erősödésre számítunk a fogyasztói és szolgáltatói szektorban is.

- Beck Tamás, ipari ingatlan üzletág igazgató, Colliers International
Beck Tamás

- 2010 a stabilizáció éve lehet, amikor a piac egy egyensúlyi irányba mozdulhat el. A visszafogott fejlesztői aktivitás okán idén kb. 120000 m2 spekulatív, előbérleti és build-to-suit épület átadása prognosztizálható, mely számottevő visszalépést jelent az elmúlt évek felhozatalához képest.

Az idei év folyamán a spekulatív fejlesztések drasztikus csökkenése lesz megfigyelhető, különösen a nemzetközi fejlesztők nagyobb alapterületű épületeinek vonatkozásában. Ennek következtében megnő az előbérleti tranzakciók jelentősége, elsősorban a keresleti piaccal jellemezhető, nagyobb alapterületű igénnyel rendelkező cégek esetében.

Az akciós termékek kifutását követően az újonnan megépített épületek bérlőinek magasabb bérleti díjakkal és keményebb bérleti feltételekkel kell majd szembesülniük. Bizonyos esetekben a szűkös kínálat okán a nagyobb bérlők a szomszédos országok, különösen Szlovákia kínálatát is kénytelenek lesznek majd számba venni.

- Janositz Balázs, ügyvezető igazgató, DHL Supply Chain

Janositz Balázs

- A 2009-es év során a krízis által érintett megrendelőink és potenciális új ügyfeleink elsősorban a rövid távú, számukra költség-megtakarítást eredményező lépések megtételét szorgalmazták, nem támogattak nagy horderejű változásokat a saját supply chain infrastruktúrájuk vonatkozásában.

2010-ben azonban az árérzékenység mellett új elemek megjelenésére számítok a megrendelőink döntéseinek hátterében: a nem alap-kompetenciaként kezelt tevékenységek közül egyre többet ki fognak szervezni, illetve egyre több konkrét esetben kerül bele a szolgáltató kiválasztási folyamatába a környezetvédelem, mint döntési szempont. Úgy gondolom 2010 izgalmas kihívásokat tartogat számunkra, mind meglévő partnereinkkel történő tevékenységbővítés területén, mind a már szerződött új ügyfeleink implementációja miatt.

- Óvári Zoltán, ügyvezető igazgató, Aktív Web Kft.

Óvári Zoltán

- Magyarországon számos esetben manuális tervezés jellemző a készletgazdálkodásra, jelenleg ha a cégek alkalmaznak is szoftvert, az többnyire kezdetleges. Egy meghatározó piaci részesedéssel rendelkező gyártó cég esetében például a szoftverek segítségével elérhető optimális készlettervezéssel a készletbe fektetett pénztőke egy év alatt akár 13 százalékkal csökkenthető, miközben a kiszolgálási szint megközelítheti a 97 százalékot.

Mivel a vállalat likviditása és a megfelelő ügyfélkiszolgálás érdekében kiemelt tényezőként jelenik meg a befektetésnek, a raktárkészlet nagyságának és a kiszolgálási szintnek az optimalizálása, meglátásom szerint egyre inkább jellemzővé válhat az értékesítési ciklus alapú készlet optimalizáció, melyre nyugaton már számos pozitív példát találhatunk.

- Pál Attila, kereskedelmi igazgató, DHL Global Forwarding

Pál Attila

- Ugyan a 2009-es év kereskedelmi áruforgalma a 2007-es év forgalma alatt maradt, a negyedik negyedévet a termelés erőteljes felfutása jellemezte, párosulva a légi- és hajóstársaságok által az év első felében kivont kapacitásokkal. A növekvő keresletnek és a kapacitáshiánynak köszönhetően különösen 2009 harmadik negyedévétől kezdődően emelkedő fuvardíjak jellemzik a piacot mind a tengeri, mind a légi szállítmányozásban.

2009 utolsó negyedévéhez hasonlóan a DHL 2010. januári adatai is kedvezőbbek az előző év azonos időszakához viszonyítva, de az idei év további alakulásáról senki nem tud biztosat. Várakozásaink szerint a 2010-es díjszint várhatóan megközelítheti a két évvel ezelőtti szintet.

- Somogyi Attila, ügyvezető igazgató, SSI Schafer Kft.

Somogyi Attila

- Bár az optimális raktár kialakítással és megfelelő szintű automatizálással a logisztikai folyamatokhoz felhasznált tér 30-50 százalékkal, a folyamat végrehajtásához szükséges idő 20-50 százalékkal, és a felhasznált munkaerő mennyiség akár 20-50 százalékkal is csökkenthető, az élő munkaerőt automatizált gépsorokkal kombináló logisztikai folyamatok alkalmazása Magyarországon még nem elterjedt. Az automatizálás itthon szinte kizárólag a piacvezető nagykereskedőkre jellemző, szemben a nyugati országokban megfigyelhető, 90 százalékot is meghaladó aránnyal.

Biztos vagyok abban, hogy az elkövetkezendő 10 évben azok a cégek, akik nem optimalizálják az automatizálás arányát folyamataikban, menthetetlenül lemaradnak hasonló méretű konkurenseikkel szemben, akár kisebb, akár nagyobb piaci szereplőről legyen szó.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!