2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Economist Intelligence Unit (EIU) előrejelzése szerint 2003-ban Nyugat-Európa lesz a világgazdaság leglassabban fejlődő térsége a német gazdaság gyengesége miatt.

A világ több mint 190 országának gazdasági növekedéséről készített jövő évi előrejelzésükben a londoni Economist csoport szakemberei 2,4 százalékra csökkentették a globális gazdasági növekedésre tett korábbi 3,8 százalékos előrejelzésüket. Nyugat-Európa esetében 1,7 százalékos GDP-növekedéssel számolnak szemben a korábbi 2,3 százalékos várakozásukkal.

Magyarország esetében 3,9 százalékra csökkentették egy hónapja kiadott 4,1 százalékos gazdasági növekedési előrejelzésüket.

Az EIU közgazdászai Észak-Amerika kivételével a világ valamennyi térségében az ideinél gyorsabb növekedésre számítanak. Rámutatnak arra, hogy az amerikai gazdaságban tapasztalt súlyos egyensúlyhiány jelenti a legnagyobb kockázatot a világgazdaság számára. Az Egyesült Államok esetében kiadott jövő évi előrejelzésüket 2,8 százalékról 2,3 százalékra vették vissza.

Egy az Egyesült Államok vezette Irak elleni háború lehetősége hatással van a világgazdaság kilátásaira. Amennyiben 2003-ban sor kerül a katonai beavatkozásra, az OPEC növel kőolaj kitermelését az iraki termeléskiesés pótlására, és a nyersolajár hordónként 35-40 dollárra szökik rövid időre - fogalmaz a jelentés.

Az előrejelzés szerint a közép-és kelet-európai átalakuló gazdaságok erősödnek jövőre a legnagyobb ütemben, évi 4 százalékkal. A közvetlen külföldi befektetések beáramlása a térségbe, különösen a tíz EU-tagjelölt országba relatívan erős marad. A FÁK-on belül a legnagyobb ütemben a közép-ázsiai szénhidrogén-termelők, Tádzsikisztán (8,5 százalék), Türkmenisztán (8,0) és Azerbajdzsán (7,5) fejlődnek. Oroszország esetében a jelentés 4 százalék GDP-növekedéssel számol.

A leglassabban fejlődő nyugat-európai térségben az egykoron az egyik legnagyobb ütemben fejlődő Portugália esetében jelzik a legkisebb GDP-növekedést, 0,7 százalékot. Németország esetében 1 százalékkal számolnak. A világ leggyorsabban fejlődő országa Egyenlítői Guinea lesz 12,5 százalékkal, a leglassabban fejlődő állam a szintén afrikai Zimbabwe, mínusz 8,8 százalékkal.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!