Magyar handabandázás. Mennyit áruljunk el a prémiumról?
Jutalom helyett "ereszd el a hajam"
"A tárgyi juttatások nyújtása még mindig ritkább a pénzbeli prémiumoknál" - állítják szakértők. Az eljárás azonban egyre népszerűbb: sok cég a családtagokat is bevonó üdülést szervez az alkalmazottaknak. Egy kastélyszállóban töltött 2 napos wellness-hétvége értékben nem tartozik a zsugori ajándékok közé, mégha az "ereszd el a hajam" sokszor a pénzbeli jutalmat váltja is ki.
Hódítanak az adómentes juttatások
Míg korábban a pénzbeli jutalmak domináltak, egyre inkább teret nyernek mára az adómentes juttatások - vélekedett Szűcs László. "A karácsonyi javadalmazást sok helyen a Cafeteria-kedvezmények váltják ki, esetleg egészítik ki" - tette hozzá.
Sok cégnél a minimálbér összegének megfelelő 62 500 forintnyi üdülési utalványt prémium gyanánt ítélik oda. Az adótörvény szerint dolgozónként éves szinten 400 ezer forint értékben vehető igénybe a Cafeteria-rendszer; melegétkezésre ebből havonta legfeljebb 9000 forint jár egy dolgozónak.
Magyar handa-bandázás
Saját tapasztalataink alapján megállapíthatjuk: a vállalatok nem szívesen beszélnek arról, ők hogyan és milyen értékben köszönik meg az egész éves tevékenységet. Egy név nélkül nyilatkozó kommunikációs szakember úgy látja, a karácsonyi juttatások témaköre a "magyar handabandázás" egyik tipikus példája.
"A cégek száján lakat marad, akkor is, ha a fizetésekről, akkor is, ha az év végi prémiumokról kérdezzük őket. Még saját ügynökségeiket sem avatják be a részletekbe" - mondja. Ez alól talán csak az egészségpénztári, nyugdíj és életbiztosítási hozzájárulás kivétel, amelyről a társaságok hajlamosabbak nyíltan beszélni.
Az ismert kommunikációs ügynökség szakértője szerint a munkahelykeresők alkupozícióját segítené a prémiumokkal kapcsolatos transzparencia megteremtése. A plusz juttatások összege ugyanis sokszor az éves fizetésből jókora részt teszi ki. S ha nyilvánvalóak lennének a számok, nehezebben lehetne rávenni valakit arra, hogy pótom összegért gürizzen.
Mennyit áruljunk el a prémiumról?
Egyes HR-tanácsadók azonban nem javasolják a prémiumok összegének közzétételét. Azt viszont elfogadhatónak tartják, ha a teljes kollektívával közlik: adott évben egy-egy dolgozót fizetésének hány százaléka illeti meg.
Mivel a fizetés nagysága nem publikus, ilyen módon információk közlése nélkül méltatható a kiemelkedő teljesítmény. A szakemberek szerint a lényeg az, hogy az esemény semmilyen ellenérzést ne válthasson ki.
"Az ügyfél szemében ellenszenves lehet, ha például egy pénzintézet elhencegi: nála többszázezres nagyságrendűek a juttatások. Ilyenkor arra gondolhat az olvasó, hogy a busás prémiumok osztogatása helyett inkább a számlavezetési díjak csökkennének" - magyarázta Balázsy Krisztina, miért is olyan óvatosak a cégek.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum