3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ott dolgozók sztrájkja miatt leállították az olajkitermelést Észak-Afrika egyik legjelentősebb olajkitermelő vidékén, a líbiai Szirte-medence Nafura olajmezején - adta hírül hétfőn az al-Dzsazíra arab hírcsatorna. A kitermelés leállításának körülményeiről nem szolgált bővebb információkkal a televízió.

Líbia a Köolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) becslése szerint januárban naponta 1,6 millió hordó olajat termelt ki. Az OPEC naponta 29,7 millió hordó olajat termel, ami a világ kitermelésének mintegy 34 százaléka. A szervezet elnökségét ellátó Irán képviselője hétfőn elmondta, nem érkezett kérés rendkívüli ülés megtartására az olajkartell tagállamai részéről.

Számos nyugati nagyvállalat is folytat kutatási és termelési tevékenységet az országban.   

A British Petroleum (BP) hétfőn tájékoztatott arról, hogy szünetelteti kutatási tevékenységét Líbiában. A BP ugyanakkor tudatta: tengeri tevékenységét nem érinti az intézkedés. A társaság közlése szerint jelenleg mintegy 40 alkalmazottja van az országban. A brit óriás 2007-ben kötött 900 millió dollár értékű, olajkutatásra vonatkozó szerződést.

A német BASF olaj- és gázlelőhely-kutató üzletága hétfőn jelentette be, hogy líbiai tevékenységének leállítására készül és az ott tartózkodó, 130 külföldi munkatársát kimenekíti a politikai bizonytalanság miatt. A társaság jelenleg napi 100 ezer hordós kitermelési kapacitással rendelkezik az afrikai országban.

Az osztrák OMV - amelynek napi 34 ezer hordóval egyik legfontosabb nyersolajforrása az észak-afrikai ország - hétfőn jelentette be, hogy hazarendeli líbiai kiküldetésen lévő alkalmazottait. A társaság azonban leszögezte, hogy közvetlenül nem érintették tevékenységét a politikai megmozdulások.

Az OMV közleményében úgy fogalmazott: "A jelenlegi helyzetben az ügyvitelhez nélkülözhetetlen szintre csökkentjük alkalmazottaink számát".

A norvég Statoil is azt jelentette be hétfőn, hogy bezárja líbiai irodáját és kiküldetésben lévő alkalmazottait hazarendeli. Hasonlóan tesz a holland-brit Royal Dutch Shell is, szóvivője egyelőre az alkalmazottak családtagjainak kimenekítéséről számolt be.

A francia Total hétfőn közölte, hogy a "líbiai tevékenységét nem befolyásolják a politikai megmozdulások és az erőszakos cselekedetek". A társaság közlése szerint 2010-ben átlagosan napi 55 ezer hordó olajat termelt ki az országban.

A spanyol Repsol nem számolt be fennakadásról a sivatagos déli területen lévő Murzuk olajmezőn folytatott kitermelésben, ahogy az olasz ENI sem.

A líbiai események hatására hétfőn jelentős mértékben drágult az olaj jegyzésára a nemzetközi határidős piacokon. Délben az északi-tengeri Brent hordónkénti ára 1 dollár 94 cent, azaz 1,89 százalékos drágulással két és fél éve csúcsra, 105 dollár fölé emelkedett. Az amerikai piacon mértékadó WTI hordónként 3,07 dollárral, 3,56 százalékkal 89,27 dollárra drágult.

Nem hivatalos adatok szerint már közel kétszáz ember életét követelte Líbiában a szinte felkelés jelleget öltő tüntetéshullám.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!