Enyhén zöld akciónak és ügyes marketingfogásnak egyaránt tekinthető ajánlattal rukkolt elő Magyarországon az Ikea: a svéd lakberendezési lánc a náluk vásárolt karácsonyfa árának hatvan százalékát egy levásárolható kártya formájában visszaadja vásárlóinak, amennyiben azok nem a „nyomjuk ki az ablakon”-módszert választják ünnepi fájuk eltüntetésére, hanem hajlandóak visszacipelni azt az áruházakba.
Legalább visszagyűjtik
A már kivágott, de legalább visszaváltható fenyők a regionális beszerzési központból, Lengyelországból érkeznek, és „garantáltan a környezettudatosságot szem előtt tartó, ellenőrzött erdőgazdálkodást folytató beszállítóktól származnak” – mondta el az mfor.hu-nak Gerőcs Vendel.
Az Ikea hazai pr-vezetője a visszahozott fák sorsával kapcsolatban annyit közölt, hogy azokat szakmai partnereik újrahasznosítják.
A cég összesen 9000 darab fát dob itthon piacra, egységesen ötezer forintos áron, azaz legjobb esetben 45 millió forintos bevételre tehet szert az akcióval - 18 millió forint közvetlenül, 27 millió forint pedig késleltetve, levásárlások formájában folyik majd be a cég kasszájába.
Ehhez természetesen még hozzájön az a most még nem számszerűsíthető bevétel, amely a levásárláshoz pluszban kapcsolódik, hiszen a legtöbb vásárló valószínűleg többet fog költeni háromezer forintnál.
Az Ikea egyébként először hirdetett ilyen akciót Magyarországon – más áruházláncok egyelőre nem követték példáját.
Élő fenyőt bérbe
Néhány kertészet viszont idén is kínál hasonló lehetőséget, ráadásul utóbbiak egy lépéssel az Ikea előtt járnak. Az Oázis Kertészet Kft.-nél például élő (cserepes) fenyőt kölcsönözhetünk, amely árának ötven százaléka levásárolható, ha azt még életképes állapotban visszahozzuk.
A visszaváltható karácsonyfa akció hazai úttörőjének számító Hulladék Munkaszövetség (HuMuSz) idén – a korábbi évekhez hasonlóan - nem indít ilyen akciót, tudtuk meg Graczka Sylviától, a csaknem húsz környezetvédelmi társaságot tömörítő szervezet szóvivőjétől.
”Azért álltunk le, mert eredeti célunk a figyelemfelkeltés volt: szerettünk volna rávilágítani arra, hogy a karácsonyfa-állítással súlyos terhet róhatunk a környezetre. Másrészt civil szervezetként nagyon jelentős kapacitást igényelt az akció, és a gyökeres fenyők profi kezelése, visszajuttatása sokkal nehezebben ment, mint egy kertészeti cégnek” – magyarázta kérdésünkre a szóvivő.
Az 1999 és 2005 között, eleinte a Rügyecske Alapítvánnyal közösen lebonyolított programban részt vevők száma egyébként pár száztól pár ezerig terjedt. Graczka Sylvia szerint az akció sikeres volt, és megmutatta, hogy megvan az emberekben a nyitottság a változásra.
Fenyőből hulladék
A HuMuSz hosszú távú célja, hogy mindenkivel megértesse: a környezettudatosság jegyében az ünnepi szokásainkon is célszerű kicsit változtatni. "A vágott fenyőnél egy fokkal jobb megoldás a visszaváltható fenyő abban az esetben, ha valóban szakszerűen végzik a kezelést, a szállítást és a telepítést” – magyarázza Graczka Sylvia.
Szerinte hosszú távon ezen is túl kell lépni, azaz célszerű a fenyőfát alternatív megoldásokkal helyettesíteni. "A lényeg, hogy választásunkkal minél kevésbé ösztönözzük a gazdasági célú fenyőtermesztés helyfoglalását, és a fenyőkből képződő hulladék mennyiségét" – mondta végezetül a HuMuSz szóvivője.
Wéber Balázs
Menedzsment Fórum