A Fidelity International elemzése szerint jelentősen változott az elmúlt időszakban a nagyvállalatok erősorrendje. A tradicionális szektorokban - mint a vegy- vagy az autóipar - működő korábban rendkívül erős német cégeket a problémáik visszavetették. A dinamikus ágazatokban a korábban a "futottak még kategóriába" sorolt országok igen jelentősen előreléptek. Így a gyógyszer- vagy a távközlési-iparban jól teljesítő vállalataiknak köszönhetően az élbolyba került Spanyolország és Finnország is.
Két évtizede a tőkepiacok értékítélete alapján a vezető Royal Dutch/Shellt még német cégek követték, a Daimler Benz, a Siemens, az Allianz, a Deutsche Bank, a Bayer, a BASF és a Hoechst. Ezek mellett az első tízbe csak a svájci Swiss Bank Corporation (mai nevén UBS) és az olasz biztosító, az Assicurazioni Generali fért be - idézte a korábbi erősorrendet a Financial Times.
A mostani kapitalizációt figyelembe véve az akkori éllovasok közül csupán egynek sikerült a jelenlegi listán is az élen maradni, a felvásárlások által jócskán megerősödött svájci banknak, az UBS-nek. A legnagyobb európai cég a 20 évvel ezelőttihez hasonlóan ismét olajtársaság, a Total, amely 1985-ben csupán a 88. volt. A szektor erejét mutatja, hogy a francia társaság mellett az olasz ENI is top 10-es lett. Az üldözők között pedig a svájci dominancia jellemző, hiszen a pénzügyi óriásuk mellett a Novartis, a Nestlé, és a Roche is a legnagyobbak közé került.
A gyógyszeripar jelentőségének növekedését - és az iparági koncentrációt - jelzi, hogy a két alpesi vállalat mellett a hatodik helyre a Sanofi-Aventis került. A tízbe emellett két spanyol társaság, a Santander Bank és a Telefonica távközlési vállalat jutott. A már említett finn előretörés zászlóshajója a mobilkészülékeket gyártó Nokia.
A német cégek vesszőfutását jelzi, hogy a korábban a legnagyobbak között emlegetettek közül a Chryslert felvásárló Daimler csupán a 21. A legjobban még a Siemens teljesített, amely a kontinens legnagyobb iparvállalata címet továbbra is őrizve a 11. legdrágább cég Európában. A Hoechst feldarabolásra került, és a legértékesebb részei a Sanofi-Aventist erősítik, míg a Bayer a 43. helyre csúszott vissza.