3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az óriáscégek versenyében 20 év óta először nem a német vállalatok bizonyultak a legerősebbnek a kontinensen, derült ki egy kedden közzétett elemzésből. Az egyes országok tíz legnagyobb vállalatának összesített kapitalizációját tekintve a svájci társaságok vezetnek Európában.

A Fidelity International elemzése szerint jelentősen változott az elmúlt időszakban a nagyvállalatok erősorrendje. A tradicionális szektorokban - mint a vegy- vagy az autóipar - működő korábban rendkívül erős német cégeket a problémáik visszavetették. A dinamikus ágazatokban a korábban a "futottak még kategóriába" sorolt országok igen jelentősen előreléptek. Így a gyógyszer- vagy a távközlési-iparban jól teljesítő vállalataiknak köszönhetően az élbolyba került Spanyolország és Finnország is.

Két évtizede a tőkepiacok értékítélete alapján a vezető Royal Dutch/Shellt még német cégek követték, a Daimler Benz, a Siemens, az Allianz, a Deutsche Bank, a Bayer, a BASF és a Hoechst. Ezek mellett az első tízbe csak a svájci Swiss Bank Corporation (mai nevén UBS) és az olasz biztosító, az Assicurazioni Generali fért be - idézte a korábbi erősorrendet a Financial Times.

A mostani kapitalizációt figyelembe véve az akkori éllovasok közül csupán egynek sikerült a jelenlegi listán is az élen maradni, a felvásárlások által jócskán megerősödött svájci banknak, az UBS-nek. A legnagyobb európai cég a 20 évvel ezelőttihez hasonlóan ismét olajtársaság, a Total, amely 1985-ben csupán a 88. volt. A szektor erejét mutatja, hogy a francia társaság mellett az olasz ENI is top 10-es lett. Az üldözők között pedig a svájci dominancia jellemző, hiszen a pénzügyi óriásuk mellett a Novartis, a Nestlé, és a Roche is a legnagyobbak közé került.

A gyógyszeripar jelentőségének növekedését - és az iparági koncentrációt - jelzi, hogy a két alpesi vállalat mellett a hatodik helyre a Sanofi-Aventis került. A tízbe emellett két spanyol társaság, a Santander Bank és a Telefonica távközlési vállalat jutott. A már említett finn előretörés zászlóshajója a mobilkészülékeket gyártó Nokia.

A német cégek vesszőfutását jelzi, hogy a korábban a legnagyobbak között emlegetettek közül a Chryslert felvásárló Daimler csupán a 21. A legjobban még a Siemens teljesített, amely a kontinens legnagyobb iparvállalata címet továbbra is őrizve a 11. legdrágább cég Európában. A Hoechst feldarabolásra került, és a legértékesebb részei a Sanofi-Aventist erősítik, míg a Bayer a 43. helyre csúszott vissza.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!