3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kissé leegyszerűsítve kérdőre vonja az Európai Bizottság hazánkat, mivel véleményük szerint az új közbeszerzési törvény helyenként az uniós jogszabályokkal ellentétes, és bizonyos esetekben az uniós szabályoknak megfelelő ajánlatot benyújtó ajánlattevőket kizárhatnak a magyar közbeszerzési szerződések köréből.

Eljárást kezdeményezett csütörtökön az Európai Bizottság Magyarországgal szemben a megreformált közbeszerzési törvény, illetve irodai eszközök beszerzésére irányuló szerződések ügyében. Ezzel együtt Spanyolországgal szemben is fellépett a brüsszeli végrehajtó testület közbeszerzéssel kapcsolatos témában.

Magyarország - közölte a bizottság - két hivatalos felszólítást fog kapni, amelyek "indoklással ellátott vélemény" formáját öltik. Ez az uniós jogsértési eljárás második lépcsőjének felel meg. Ha a bizottság két hónapon belül nem kap kielégítő választ, az ügyet az Európai Bíróság elé utalhatja.

Az egyik brüsszeli kifogás azzal kapcsolatos, hogy a megreformált magyar közbeszerzési törvény olyan új rendelkezéssel egészült ki, amely kimondja: az ajánlattevők bizonyos esetekben csak akkor támaszkodhatnak harmadik felekre a szerződés teljesítése során, ha az ajánlattevő többségi befolyást gyakorol felettük. A bizottság véleménye szerint ez nem áll összhangban az uniós közbeszerzési szabályokkal, amelyek alapján az ajánlattevő egy másik fél erőforrásaira a közöttük fennálló kapcsolat típusától függetlenül támaszkodhat. E rendelkezés azzal a következménnyel jár, hogy egyes, az uniós szabályoknak megfelelő ajánlatot benyújtó ajánlattevőket kizárnak a magyar közbeszerzési szerződések köréből.

A másik felszólítás előzménye az, hogy tavaly a magyar központi szolgáltatási főigazgatóság az EU hivatalos lapjában történő kihirdetést követően tárgyalásos eljárást indított irodai eszközök beszerzésére. Ez annyit jelent, hogy a szerződéskötő hatóság megvitatta a szerződési feltételeket az ajánlattevőkkel, ami csökkenti a szerződés odaítélésére vonatkozó eljárás átláthatóságát. A szerződés értéke áfa nélkül 3,5 milliárd forint - hozzávetőlegesen 13 millió euró - volt.

Az uniós szabályok szerint tárgyalásos eljárást csak kivételes esetekben lehet alkalmazni, például amennyiben a közbeszerzési szerződés tekintetében nem lehetséges az ellenszolgáltatás előzetes átfogó meghatározása. A brüsszeli bizottság úgy ítéli meg, hogy ez az eset nem áll fenn az irodai eszközök beszerzésére irányuló szerződés esetén, így az odaítélési eljárás során a nagyobb mértékű átláthatóságát, illetve az ajánlattevőkkel szembeni egyenlő bánásmódot biztosító rendes szabályokat kellett volna követni.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!