Míg egyes szektorok számára nem hoz forradalmi változásokat Románia uniós csatlakozása, addig a logisztikában tevékenykedők számára teljesen új viszonyokat hoz 2007. január 1. A logisztikát ugyanakkor nem csak a határ két oldalán tevékenykedő szakemberek tartják fokozottan "csatlakozás-érzékeny" ügynek, de szerencsére a kormányzatok és a szolgáltatásokat igénybevevők is egyre inkább. A Magyarországgal határos romániai területeken, például a határtól egy kőhajításnyira fekvő Nagyváradon (Oradea) még az átlagosnál is nagyobb az érdeklődés azon lehetőségek iránt, amelyek a vámhatárok lebomlása után megnyílnak a kereskedelemben, áruforgalomban és a logisztikai együttműködésben.
Januárban megszűnhet a kamionok végeláthatatlan sora
Ártándnál átlépve a határt és Nagyvárad felé autózva az első feltűnő dolog, hogy ma még mindkét irányban több kilométer a kamionsor. Jó arra gondolni, hogy ezt már csak néhány napig kell kibírni, mert jövőre várhatóan sokkal gyorsabb lehet a határátlépés az áruszállítók számára is.
A benzinkutak sűrűsége is feltűnő ezen a rövid útszakaszon, és persze érthető is, ha az elmúlt néhány év üzemanyagár-különbségeire gondolunk, ma már azonban szinte teljesen azonosak az árak. A határ megnyitása után úgy tűnik nem lesz érdemes szomszédolni az olcsóbb tankolás reményében. Végül az is szembeötlő, hogy Ártándtól, Bors-on keresztül egészen Várad határáig gyakorlatilag összefüggő iparvidéken haladunk, ahol az új építésű autószalonok, termelőüzemek és logisztikai létesítmények sem ritkák - ez bizony egy "logisztika-intenzív" terület!
A szakemberek is érzik, hogy lépni kell
Érzik és értékelik ezt az ottani szakemberek is, ennek köszönhető, hogy a nagyváradi székhelyű Partiumi Keresztény Egyetem közgazdaságtudományi tanszéke helyet adott a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) kezdeményezésére és szervezésében megrendezett konferenciának, amelyre december 9.-én került sor. Az általános fókuszt a konferencia címe is jelezte ("Az ellátásilánc-menedzsment versenyhatékonysága"), az előadások témája pedig több oldalról közelítették meg a kérdést.
Lépések a költséghatékony működés irányába
A délutáni blokkban két helyi vállalkozó mutatta be termékeit: a Barcoder Kft. képviseletében Noveczki Zsolt a vonalkód- és RFID technológiákhoz kapcsolódó eszközöket, Egei Attila pedig (Atis Systems Kft.) raktári polcrendszereket. Az Inventis Üzleti Informatika Kft. részéről Pálfi Attila, "Az információ pénzt helyettesítő szerepe" címmel az ostorcsapás-effektusról, illetve a jó tervezéssel megtakarítható költségekről beszélt.
A száznál is több résztvevő az egyetem diákjaiból, tanáraiból, a helyi és környező vállalkozókból állt, és szép számmal képviseltették magukat az RMKT szatmárnémeti szervezetének tagjai is. Az előadások után a hallgatóság egy része még bő két órán keresztül kitartott, és a kérdések nyomán kialakult egy kötetlen beszélgetés, amely mindennél jobban érzékeltette, milyen gondokkal néznek szembe a vállalkozók, akár a szolgáltatói, akár az igénybevevői oldalon. Csatlakozás ide vagy oda...
Bárányi Ildikó