4p

Romániában ezekben a napokban minden az uniós csatlakozásról szól. Bármilyen téma kerüljön is terítékre, azt mindenki az integráció szempontjából vizsgálja meg, és ez így természetes, hiszen a csatlakozás majd’ minden területet befolyásol valamilyen szinten. Nincs ez másképp a logisztikával sem, amelyet a szakma egyöntetűen „csatlakozás-érzékeny” területnek tekint.

Kéz a kézben könnyebb lehet a csatlakozás (mfor.hu montázs)

Míg egyes szektorok számára nem hoz forradalmi változásokat Románia uniós csatlakozása, addig a logisztikában tevékenykedők számára teljesen új viszonyokat hoz 2007. január 1. A logisztikát ugyanakkor nem csak a határ két oldalán tevékenykedő szakemberek tartják fokozottan "csatlakozás-érzékeny" ügynek, de szerencsére a kormányzatok és a szolgáltatásokat igénybevevők is egyre inkább. A Magyarországgal határos romániai területeken, például a határtól egy kőhajításnyira fekvő Nagyváradon (Oradea) még az átlagosnál is nagyobb az érdeklődés azon lehetőségek iránt, amelyek a vámhatárok lebomlása után megnyílnak a kereskedelemben, áruforgalomban és a logisztikai együttműködésben.

Januárban megszűnhet a kamionok végeláthatatlan sora

Ártándnál átlépve a határt és Nagyvárad felé autózva az első feltűnő dolog, hogy ma még mindkét irányban több kilométer a kamionsor. Jó arra gondolni, hogy ezt már csak néhány napig kell kibírni, mert jövőre várhatóan sokkal gyorsabb lehet a határátlépés az áruszállítók számára is.

A benzinkutak sűrűsége is feltűnő ezen a rövid útszakaszon, és persze érthető is, ha az elmúlt néhány év üzemanyagár-különbségeire gondolunk, ma már azonban szinte teljesen azonosak az árak. A határ megnyitása után úgy tűnik nem lesz érdemes szomszédolni az olcsóbb tankolás reményében. Végül az is szembeötlő, hogy Ártándtól, Bors-on keresztül egészen Várad határáig gyakorlatilag összefüggő iparvidéken haladunk, ahol az új építésű autószalonok, termelőüzemek és logisztikai létesítmények sem ritkák - ez bizony egy "logisztika-intenzív" terület!

A szakemberek is érzik, hogy lépni kell

Érzik és értékelik ezt az ottani szakemberek is, ennek köszönhető, hogy a nagyváradi székhelyű Partiumi Keresztény Egyetem közgazdaságtudományi tanszéke helyet adott a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) kezdeményezésére és szervezésében megrendezett konferenciának, amelyre december 9.-én került sor. Az általános fókuszt a konferencia címe is jelezte ("Az ellátásilánc-menedzsment versenyhatékonysága"), az előadások témája pedig több oldalról közelítették meg a kérdést.

Pajzos Csaba közgazdász, a konferencia megálmodója és szervezője, az Egyetem oktatója, nyitó előadásában beszámolt arról a felmérésről, amelyet erdélyi KKV-k körében végeztek, a cégek logisztikai felkészültségét vizsgálva. Az MLBKT (Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság) ügyvezető alelnöke, Déri András a logisztikában tapasztalható általános trendeket mutatta be, majd az EU-s keretek között megnyíló regionális együttműködési stratégiákról beszélt. Egy szűkebb szegmenst, a csomaglogisztikai szektort mutatta be Bárányi Ildikó, az MLBKT CEP (courier, express, parcel) Klubjának vezetője, összehasonlítva a két ország CEP piacait. Kovács Beáta stratégiai tanácsadó, a KSB 98 Kft. ügyvezetője a logisztika és a marketing kapcsolatáról, a logisztika versenypiaci értékéről beszélt, sok konkrét példával szemléltetve mondanivalóját.

Lépések a költséghatékony működés irányába

A délutáni blokkban két helyi vállalkozó mutatta be termékeit: a Barcoder Kft. képviseletében Noveczki Zsolt a vonalkód- és RFID technológiákhoz kapcsolódó eszközöket, Egei Attila pedig (Atis Systems Kft.) raktári polcrendszereket. Az Inventis Üzleti Informatika Kft. részéről Pálfi Attila, "Az információ pénzt helyettesítő szerepe" címmel az ostorcsapás-effektusról, illetve a jó tervezéssel megtakarítható költségekről beszélt.

A száznál is több résztvevő az egyetem diákjaiból, tanáraiból, a helyi és környező vállalkozókból állt, és szép számmal képviseltették magukat az RMKT szatmárnémeti szervezetének tagjai is. Az előadások után a hallgatóság egy része még bő két órán keresztül kitartott, és a kérdések nyomán kialakult egy kötetlen beszélgetés, amely mindennél jobban érzékeltette, milyen gondokkal néznek szembe a vállalkozók, akár a szolgáltatói, akár az igénybevevői oldalon. Csatlakozás ide vagy oda...

Bárányi Ildikó

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!