Arra a kérdésre adott válaszok alapján, hogy "Mennyi az éves szerződéses értéke az outsource-olt tevékenységeknek?" azt tapasztaljuk, hogy a kérdésre válaszoló cégek 46 százaléka 250 millió és 1 milliárd forint közötti összeget költ éves szinten. Az is figyelemre méltó, hogy az évi 1 milliárd forint feletti értékű outsourcing szerződések aránya 26 százalék. Ezek alapján bízvást mondhatjuk, hogy a logisztikai outsourcing komoly üzlet, a felmérésben résztvevő cégek kihelyezett logisztikai tevékenységeinek éves értéke meghaladja a 20 milliárd forintot.
Teljesítménymérés
Az outsourcing partnerek teljesítmény mérésére leggyakrabban használt mutatók az "Időben pontos kiszállítások aránya (On-time delivery)" (92%), "Szállítási költség" (81%), "Mennyiségi teljesítési ráta (Volume fill rate)" (77%), "Rendelésteljesítési ráta (Order fill rate)" (73%), "Sérülések száma/értéke" (73%). A nyugat-európai felmérés (1,2) ugyanezen mutatókat sorolta az első öt helyre.
Bár első olvasatra meglepőnek tűnik, hogy a cégek mintegy negyede nem használja az Order és Volume fill rate mutatókat logisztikai partnere teljesítményének mérésére, nem szabad elfeledkeznünk, hogy a mintában szereplő több cégnél az áruösszeszedés házon belül maradt és csak a belföldi és nemzetközi fuvarozás, szállítmányozás, vámkezelés lett kihelyezve. Ezen esetekben tehát nem releváns a fill rate-k mérése a szolgáltatónál.
Ha azt vizsgáljuk, hogy mi a teljesítménymutatók mérési gyakoriságának eloszlása megállapíthatjuk, hogy a cégek leggyakrabban havi szinten mérik a teljesítménymutatókat (az összes válasz 41 százaléka). Ez összhangban van a nyugat-európai felmérés megállapításával. Ugyanakkor viszonylag magas a napi (23%) és heti (26%) teljesítménymérés aránya is, ami annak köszönhető, hogy a kritikus mutatókat például áruátvétel időbenisége, order fill rate, volume fill rate, on-time-delivery a legtöbb cég napi de legalább heti gyakorisággal is méri.
Folytatás
Logisztikai outsourcing Magyarországon - 2. rész
A KPMG Consulting 2002 végén, 2003 tavaszán felmérést végzett a Logisztikai outsourcing magyarországi helyzetéről. A felmérésben 52 cég vett részt, 29 kiszervezést végrehajtó és 23 logisztikai szolgáltató.