A használt ingatlanok piacán szintén a kínálat növekedésének lehetünk tanúi, a szállítmányozási tevékenységüket kiszervező vállalatok legtöbbször megválni igyekeznek korábbi épületeiktől. Felméréseink szerint mindemellett továbbra is magas a saját épületet elfoglaló, illetve saját használatra építtető cégek aránya - ez különösen a magyar vállalatokra jellemző. Ugyanakkor a bérleti díjak csökkenésével várhatóan már középtávon gazdaságosabb lesz az alapterületre vetítve drágább, tárolási kapacitásukat tekintve azonban kedvezőbb árú, modern logisztikai központok bérlése.
A használt ingatlant igénylők a raktározási tevékenység mellett legtöbbször nagykereskedés beindítására bérelnek területet, a keresett ingatlan mérete legtöbbször 500-2000 m2 között van. A városközponthoz közelebb eső, felújított, használt raktárak bérleti díja megközelíti a modern létesítményekét, a négyzetméterenként fizetendő havi díj 3,5-4,5 euró körül alakul, bár a csökkenő tendencia kisebb mértékben itt is érvényesül. Az élénk fejlesztői aktivitásnak köszönhetően, a kínálat bővülésével csökkennek a bérleti díjak a modern logisztikai és ipari ingatlanok szegmensén. A tavaly év végén átlagos, jellemzően 5,5-6 euró/m2 havi bérleti díj mintegy 10%-kal, 4,5-5,5 euró/m2-re csökkent, a regisztrált kötési díjak pedig egyre több esetben maradnak - különösen nagy területek bérbeadásakor - 5 euró alatt.
Az Európai Unió bővítése véleményünk szerint átrendezheti a térség logisztikai piacát: az EU-határvonal keletre tolódásával a jelenlegi elosztóközpontok helyett újabb területek válhatnak hangsúlyossá.
Logisztikai parkok és ipari ingatlanok helyzete
A könnyűipari termelésre valamint logisztikai célokra alkalmas ingatlanok piacán az első hat hónapban átadott területek többsége bérlőre talált, az év hátralévő részében pedig közel 80 000 m2 befejezése várható.