TPA történet címmel, a Magyar Tudománytörténeti Intézet és a KFKI Számítástechnikai Csoport gondozásában megjelent Lukács József hiánypótló könyve a magyar számítástechnika első évtizedeiről. Az informatika a tudás közvetítésében elnevezésű, a Magyar Tudomány Napja alkalmából szervezett konferencián bemutatott mű megörökíti az utókor számára a magyar informatika kialakulását, az első magyar számítógép, a Tárolt Programú Analizátor (TPA) megépítésének kalandos körülményeit.
1990-ben eltűnt térségünkből egy különös, irracionális törvények alapján működő, zárt világ, s vele együtt lezárult a magyar számítástechnika első 40 éve. A hazai informatika e korszakának egyik nagy jelentőségű eseménye kétségtelenül a Központi Fizikai Kutató Intézet TPA gépének fejlesztése volt. A szerző - villamosmérnökként - precízen, visszafogottan, tárgyszerűen dokumentálja a kisugárzásában máig ható történéseket, melyet a résztvevők többsége élete sikerének, fő művének élt át, s annak tart napjainkban is. Ők tették lehetővé, hogy a KFKI TPA fejlesztése a kezdeti tiltottból tűrtté, majd támogatottá válhatott.
A történet tehát egyik oldalról technikatörténet, másrészt a megépítésében résztvevő munkatársak és a gépeket alkalmazó felhasználók korrajza, esetenként a Cocom rendszer kijátszásának regénye is egyben.
Lyukszalagtól az informatikáig
Egy meglehetősen érdekes időszakot, a magyar számítástechnika hőskorát dolgozta fel egy most megjelent könyv.