A BKV közleménye szerint az egyeztetésen csak abban sikerült megegyezniük, hogy a bizottságok részleteiben kidolgozzák az eddigi bértárgyalások során felmerült konkrét gazdasági és pénzügyi kérdéseket és a lehetséges megoldásokat.
Nemes Gábor szerint a tárgyaláson az álláspontok nem közeledtek egymáshoz; mint mondta, a BKV vezetése "nem érdemben" vett részt a megbeszélésen. A bértárgyalásokon a bérekről kell beszélnünk, nem pedig különböző bizottságok felállításáról - fogalmazta meg kritikáját a cég vezetésének ajánlatával szemben a szakszervezeti vezető.
Nincs döntés az elégséges szolgáltatásokról
Nem született megegyezés a sztrájk idején szükséges elégséges szolgáltatásokról sem a közlekedési vállalat vezetése és a szakszervezetek között a pénteki tárgyaláson - közölte a BKV közleményében. A társaság vezetése és a munkavállalók csak abban értenek egyet, hogy a szeptember 4-ére bejelentett sztrájk során az utasok biztonsága elsődleges.
"Az elégséges szolgáltatás a BKV álláspontja és a törvény szerint is azt jelenti, hogy a sztrájk ideje alatt a szükséges mértékben legyen szolgáltatás, tehát ennek aránya semmi esetben sem lehet 0 százalék" - írja a fővárosi cég. A BKV vezetése szerint ugyanis a szakszervezetek álláspontja az, hogy a sztrájk ideje alatt egyáltalán nem dolgoznának. Közölték, a BKV célja, hogy ne bénuljon meg a közlekedés a városban, ezért a társaság vezetése a személy-, vagyon- és üzembiztonság elsődlegességére hívja fel a figyelmet. A BKV vezetése szerint 100, vagy akár 80 százalékos működés mellett is lehet sztrájkolni.
Nemes Gábor, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezetei Szövetsége ügyvezető alelnöke ugyancsak arról beszélt: nem akarják veszélyeztetni az utasok biztonságát; ezért az elégséges szolgáltatások mértékének megállapításakor elsősorban erre lesznek tekintettel. Hozzátette: egyelőre nem döntöttek az elégséges szolgáltatás mértékéről.
Megbénulhat a város
A négy reprezentatív érdekképviseleti szerv hatszázalékos béremelést követel az év eleji havi 15 ezer forintos bérfejlesztésen túl. Ez összességében mintegy 12 százalékos béremelést jelentene.
Ha a két félnek nem sikerül megegyeznie, szeptember 4-én üzemkezdettől délután egy óráig sztrájkol a közlekedési vállalat dolgozóinak legalább kétharmada, legalábbis a szakszervezetek szerint.
Korábban a szakszervezetek azt is kilátásba helyezték, hogy ha nem tudnak a céggel megállapodni a minimális szolgáltatásokról, akkor szeptember 4-én egyetlen járat sem indul majd el. A BKV szerint ez nem lehetséges, mivel - mint Regőczi Miklós, a cég kommunikációs vezetője lapunk kérdésére elmondta - a dolgozók 25 százaléka nem szakszervezeti tag, így ők eleve nem fognak csatlakozni a munkabeszüntetéshez.
Legutóbb 14 éve volt figyelmeztető sztrájk a BKV-nál, a közlekedési vállalat dolgozói akkor két órára függesztették fel a munkát.