Egyed Géza, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakállamtitkára az alapító okirat aláírását megelőzően elmondta: a nanotechnológiát világszerte a következő ipari forradalom egyik fontos tényezőjének tartják, ami egyben azt jelenti, hogy egyre nagyobb pénzeket fordítanak erre a területre. A közelmúlt adatai szerint világszerte háromszáz egyetemi intézet és ötszáz cég volt érintett a nanotechnológiai kutatásokban, aminek költségvetése az USA-ban, Japánban és az Európai Unióban mintegy négymilliárd dollárra tehető - közölte a szakállamtitkár.
A miskolci székhelyű, 50 millió forint törzstőkéjű NANOVO Kft. alapító okiratát Káli Sándor, Miskolc polgármestere, Halmai Gyula, a Miskolc Holding Zrt. igazgatóságának elnöke, valamint Bykov Viktor Alekszandrovics, a Nanotecnologia MDT, és Sukhoparov Anatoly, az Angstrem-T Co. vezérigazgatója írta alá.
Az újonnan létrejött társaságban 51 százalékos tulajdoni hányaddal bír a miskolci önkormányzat kizárólagos tulajdonában lévő Miskolc Holding Zrt., a társaság két orosz tulajdonosa a Nanotecnologia MDT és az Angstrem-T Co. A két orosz cég a nanotechnológia területén jelentős kutatás-fejlesztési tapasztalatokkal és kiterjedt kapcsolatrendszerrel rendelkezik.
A közös cég a kutatóműhelyekben kidolgozott technológia segítségével ipari méretekben állít majd elő nanotechnológiai termékeket, főként gyártókészülékeket.
Az előzményekhez tartozik, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök tavalyi magyarországi látogatásának időpontjában a magyar és az orosz szakminiszter aláírta a két ország nanotechnológiai együttműködési programjáról és a miskolci innovációs központ létrehozásáról szóló megállapodást.
Ennek értelmében kezdődhet meg a kutatómunka az úgynevezett NAP-NANO pályázatnak köszönhetően a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány miskolci telephelyén, a nanotechnológiai kutatólaboratóriumban.
A nanotechnológiai központ kutatási témaköreit a magyar és az orosz fél már korábban rögzítette. Ez nanoporokra és kísérleti termékekre, orvosi protézisek szuperplaszticitási módszerekkel történő előállítására, nanodiszpergációs technológiával készített többkomponensű folyadékokra és a nanotechnológia meteorológiai alkalmazásaira terjed ki.
Az orosz kutatások élen járnak a legparányibb méretekkel foglalkozó nanotudományok szakterületén: az atom-, illetve a molekulaegyesítés technológiájának alkalmazásában kimagasló eredményeket értek el.