5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

100 ezer forintot kapnak ösztöndíjként az országban maradó orvosok, cserében nem fogadhatnak el hálapénzt, valamint vállalniuk kell, hogy 10 évig a magyar egészségügyben dolgoznak. A kérdés azonban az, hogy ez az összeg elég-e ahhoz, hogy megérje itthon maradni. Mfor.hu-háttér.

A NEFMI Egészségügyért Felelős Államtitkársága a mai napon meghirdette a „Szakgyógyszerész-jelöltek Than Károly Ösztöndíjat”, valamint a „Szakorvosjelöltek Markusovszky Lajos Ösztöndíjat.” - olvasható a kormány honlapján. A szerdai közleményből kiderül még az is, hogy hamarosan újabb, a dolgozókat érintő bejelentések várhatók.

Szócska Miklós, egészségügyért felelős államtitkár kedd délután tartott sajtótájékoztatóján is már megjegyezte, hogy ez az ösztöndíj csak a kezdete az egészségügyi dolgozókat érintő bérkompenzációnak. Ennek ellenére a Magyar Orvos Kamara (MOK) elnöke, Éger István, és a Magyar Reizdens Szövetség (MRSZ) elnöke, Pap Magor több dolgot is sérelmezett a pénteken bejelentett programmal kapcsolatban. Tény, hogy az elképzelés több sebből vérzőnek tűnik.

600 a 30 ezerből

A jelenleg novembertől mindössze 600 rezidensnek lenne lehetősége megállapodást kötni a 100 ezer forintos havi ösztöndíjra, ez azonban a hazai, 30 ezres létszám mindössze 2 százaléka. Ugyan az államtitkár állítása szerint a jövőben szeretnék az egész rezidensi karra kiterjeszteni ezt a lehetőséget, egyelőre csak az ország jövőjében és a gazdasági teljesítőképességében bízik.

Az egészségügyi tárca közben olyan alternatív forrásteremtési lehetőségeket keres, mint a nemrég elfogadott népegészségügyi termékadó is. Az ebből származó bevételt ugyanis elsősorban az egészségügyi dolgozók bérére költik. Így megdőlt az az elképzelés, miszerint a befolyt összeg a népegészségügyi helyzet javítására lenne fordítva.

Bajban az egészségügy

Az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal (EEKH) adatai alapján 2010 év végére egy év alatt ötezerrel, 28 136-ra csökkent a magyar orvosok száma, a becslések szerint a közeljövőben pedig további négyezerrel kevesebb lehet a létszám.

A probléma összetett, hiszen a csökkenéshez egyrészt az elöregedés járul hozzá, másrészt pedig megfigyelhető az is, hogy sokkal többen  kérnek az EEKH-tól külföldi praktizálási engedélyt, mint ahány frissen végzett szakember kerül ki az orvosi egyetemekről. Tavaly 800 végzős volt az országban, és ezzel szemben 1200 volt a száma azoknak, akik külföldi engedélyért folyamodtak a hivatalhoz.

Ennek folyománya, hogy egyes területeken, mint például a gyerekgyógyászat, vagy a pszichiátria, orvoshiány alakult ki, de aneszteziológusból is kevesebb van, mint kellene. A problémát csak nehezíti, hogy vidéken már a háziorvosi praxisok száma is alacsony. Ez ugyanis a legkevésbé vonzó lehetőség a végzettek számára.

Nincs anyagi megbecsülés

Jelenleg hazánkban a szakvizsga előtt állók keresete bruttó 120 ezer forint (nettó 80-90 ezer), amiért heti 60-80 órát dolgoznak. Épp ezért a rezidensek azt szeretnék elérni, hogy a fizetésük a nemzetgazdasági átlagfizetés (nettó 140 ezer forint) háromszorosát érje el. Az ösztöndíjban részesülő szerencsések viszont csak 180-190 ezer forintot vihetnek majd haza.

Ilyen körülmények között nem meglepő, hogy sokan inkább maguk mögött hagyják a szülőföldjüket Anglia, Németország vagy Svédország kedvéért, ahol anyagilag is megbecsültek az orvosok, a kedvezőbb munkakörülményekről nem is szólva. Az Európai Orvosok Szövetségének idei felméréséből kiderült, hogy Belgiumban keresik a legtöbbet, a kezdő fizetés - jelenlegi 270 forintos MNB-árfolyamon átszámítva - 1,687 millió forint, míg a bérmaximum közel 4,5 millióra rúg. A magyar kórházi fizetések a lista legvégén állnak, mindössze Románia bérszintjét előzik meg. Ezt látva nem meglepő, hogy az elmúlt években egyre több román alkalmazottal lehet találkozni a magyar egészségügyi intézményekben.

A magyar orvosok körében kedvelt Angliában  a fizetések 588 ezer és 2,6 millió között mozognak. Svédországban 591 ezer és 2,090 millió, Németországban pedig 1,037 és 2,016 millió közötti összegre számíthatnak a doktorok.

Nem elég jó ajánlat

Ugyan külföldön az élet is drágább valamivel - különösen Angliában -, az ösztöndíjjal megtoldott hazai fizetés még mindig elmarad majd a nyugati országokétól. Így várhatóan ezután sem lesz kevésbé vonzó külföldön szerencsét próbálni. Az ösztöndíj koncepciója ráadásul két kérdést is felvet. Az egyik a hálapénz kérdése, hiszen ez a kamara szerint is ellenőrízhetetlen és etikailag kezelhetetlen kérdés.

A másik homályos pont pedig az, hogy mi lesz az itthon maradott orvosokkal 10 év múlva? A rezidensi képzés végével egyidőben letelik az ösztöndíj 5 éves időszaka, és mivel a 100 ezer forintra ezek után nem lesznek jogosultak, a bérük gyakorlatilag csökkenni fog. Így az úgynevezett Markusovszky Lajos-ösztöndíjprogram csak átmeneti megoldást nyújthat az orvosok problémáira.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!