Miután a társaság a kockázati prémium 1,6 százalékos szintjéhez nem tud nyúlni - azt egész tanévre határozza meg a független aktuárius -, a kamatszint tartásához a működési költségek fedezetére elhatárolt 1,45 százalékos részből kellett elvonni. Őri András kommunikációs igazgató szerint a januártól csökkenő összeg is fedezetet nyújt majd a központ működtetésére, már csak azért is, mert jelentősen nőtt az év során a hitelfelvevők száma és bővült a kinnlevőség.
A forrásköltség kismértékű emelkedésének jórészt az a magyarázata, hogy a DK októberben lehívta a 100 millió eurós, az Európai Fejlesztési Bank (EIB) által rendelkezésre bocsátott hitelkeret még kihasználatlan részét. A központ forrásait növelte még a második félévben három részletben kibocsátott kötvényből származó 22,5 milliárd forintos bevétel is.
A kötvényprogram jövőre is folytatódik, míg az EIB-vel a korábbi program folytatásaként 150 millió eurós megállapodást kötöttek, az eddiginél kedvezőbb feltételek mellett. A napi likviditást a DK egy készenléti folyószámlahitellel biztosítja, ezt tavaly az Erste Bank nyújtotta, a jövő évi pályázat nyertesét január másodikán nevezik meg.
A DK forrásaiban a kölcsönök mellett mind nagyobb részt képvisel a hitelüket törlesztők befizetése. Az előző tanévben Őri szerint az előírt 5,2 milliárd forintos törlesztés duplája folyt be a DK-hoz, vagyis a hallgatók körében rendkívül magas az előtörlesztők aránya. Ezt segíti az is, hogy a DK-nál költségmentes az előtörlesztés és a bankhitelekkel ellentétben rögtön a tőketartozást csökkenti, számol be a Napi Gazdaság.