A 38 dolláros kibocsátási ár alatt kezdte meg a második kereskedési napját a nagy izgalommal várt Facebook. A részvények árfolyamát már a nyitás előtti kereskedésben lehúzták - ráadásul jelentősnek mondható forgalom mellett -, ennek köszönhetően a pénteki záróárfolyamhoz képest több mint 8 százalékkal alacsonyabban, 35,09 dolláros értéken nyitott. A tőzsdenyitást követő 15 percben pedig csak tovább romlott a hangulat: az eladók kerekedtek felül, így egészen 33,1 dollárig csúszott az árfolyam több mint 13 százalékos zuhanást realizálva. (Egyes vélemények szerint az is elképzelhető, hogy a tőzsdére lépéskori túlárazás után a részvények valós értékére korrigál az árfolyam).
A részvények jegyzése ennél lejjebb már nem kúszott, viszont egészen magyar idő szerint este 7-ig a 33-34 dolláros szintek között mozgott az árfolyam, ezt követően úgy tűnt, megjelentek a vevők is a piacon, hiszen fél 8 után már 34,6 dolláron jegyezték a papírokat.
A szektortárs Zynga és LinkedIn árfolyama egyébként szintén 5-10 százalékos eséssel vágott neki a kereskedésnek, miközben a Google-t nem hatotta meg a versenytársak árfolyamzuhanása.
Csak a Morgan Stanley mentette meg a Facebookot a bukástól az első nap
Már a pénteki, magyar idő szerint 17:05-re kiírt indulás is közel fél órát csúszott a kereskedési rendszer átmeneti technikai problémái miatt, mely nem tudta megfelelően kezelni a beérkező vevői igényeket. Aztán a 38 dolláros kibocsátási ár 42 dollárra szökött, ami azonnali 12 százalékos pluszt jelentett. Az első percek szárnyalását követően azonban fokozatosan elapadt ez a többlet, és végül 0,6 százalékos pluszban zárta az első kereskedési napját az év legjobban várt részvénye. Az, hogy végül nem esett a kibocsátási ár alá az árfolyam, leginkább a Morgan Stanley jelentős vásárlásainak köszönhető. Az pedig nagy kérdés, hogy a második kereskedési napon is hasonló "beavatkozás" szükségét érzi-e a bank, hiszen az egyértelmű, hogy sem a nyitás előtti kereskedésben sem pedig az utána következő órákban nem lépett közbe.
Ráadásul már a Morgan Stanley környékén sem megy minden könnyedén, hiszen az esetet ismerő források szerint több, Facebookkal kapcsolatos "még nem teljesített" megbízás van a banknál. Ezzel kapcsolatban a cég reméli, hogy képes feldolgozni azokat a megfelelő időben.
Csak egy sztorit vettek a lelkesedők?
Az év legnagyobb lelkesedéssel várt tőzsdére lépése kötődik a Facebook nevéhez, bár a mindennapok emberét sikerült is meggyőzni arról, hogy jó ötlet a befektetés, a szakemberek, elemzők már sokkal szkeptikusabbak voltak. Elég, ha csak a világ egyik legnagyobb tőzsdegurujának, Warren Buffettnek a nyilatkozára gondolunk, aki egyértelműen és határozottan elzárkózott a közösségi oldal részvényeitől.
Már a tőzsdére lépés előtt is több elemző és szakember hívta fel a figyelmet a Facebook-lufira, hiszen hiába a közösségi oldal 900 milliós felhasználói háttere, többen aggódva nézik a bevételek alakulását. Pontosabban azt, hogy honnan és milyen módon tudná a Facebook olyan ütemben növelni a bevételeit, ahogy a cég növekszik. A Facebook próbál alkalmazkodni a technológia fejlődéséhez, és igyekszik elérni azt, hogy egyre többen az internet helyett a mobiltelefonon látogassák a közösségi oldalt. Az viszont, hogy mindebből bevétele is származzon a cégnek, még egy komoly megoldandó feladat. Ha ezen a területen nem tudja megvetni a lábát, akkor az okostelefonok térhódításának korában jelentősen lemaradhat a versenyben, ami csúnya jövőt is festhet Zuckerberg számára.
Azonban nemcsak a mobilhasználat terjedése jelent a cégnek nehézséget, hanem a hagyományos webes reklámok terén is akadályokba ütközött. Múlt héten a General Motors, a világ legnagyobb autógyártója nyilatkozta azt, hogy a márka saját oldalait megtartják, ám leállnak a hirdetéssel, hiszen az nem hozza a várt eredményeket.
"Az emberek csak egy növekedési sztorit vásárolnak meg a részvényekkel" - mondta a Bloombergnek Michael Pachter, a Wedbush Securities elemzője. Mások is osztják ezt a véleményt, az azonban vitathatatlan, hogy a világ ötvenedik legértékesebb cége született meg pénteken 104 milliárd dolláros értékkel, amikor is a világszerte kedvelt közösségi oldal a tőzsdére lépett.
Székely Sarolta
mfor.hu