4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Miközben a laptopok - és velük együtt az asztali gépekre kifejlesztett mobilinternet előfizetések - egyre jobban "divatba jönnek", a mobil szélessávot kihasználni képes telefonok tömeges elterjedésére még várni kell. Addig a mobilok ára is eshet.

Viszi a pénzt - Mfor.hu montázs

Amióta már Magyarországon is kedvező áron lehet mobilinternethez jutni, lépten-nyomon olyan reklámokba botlunk, ahol a legtrendibb arcok laptopal az ölükben üldögélnek a szabadban, és a természet szépségei helyett a monitort bámulják. Mintha a mobilszolgáltatók eredetileg nem is telefonszolgáltatást végeznének, hanem eleve a hordozható számítógépek bizniszében utaznának.

A kevesebb több

Ha azt nézzük, hogy a közelmúltban mindegyik szolgáltatónál zajlott, vagy épp folyamatban van mobilinternet-előfizetéssel együtt érvényes laptop-értékesítés, akkor be kell látnunk, hogy nem is járunk olyan messze az igazságtól. Ráadásul kimondva-kimondatlanul a közelmúltban kidolgozott konstrukciók nem elsősorban a hordozható telefonon internetezni vágyóknak szólnak. Ezek az előfizetések ugyanis letöltési korlátokkal "dolgoznak", azaz a szolgáltató megszabja az előfizetőnek, hogy egy fix havidíjért mekkora adatmennyiséget tölthet le maximum az internetről.

Márpedig a szolgáltatók versenyében a legalacsonyab korlát is 2 gigabájt, amit "sima" telefonos használat esetén elég nehéz kihasználni.

"Telefonosok is elkezdhetik"

Viszont egy nyaralásra nem feltétlenül viszi magával mindenki a sokszor munkaeszköznek használt laptopját, de néha, titokban azért fölhorgadhat az emberben a vágy: kaptam-e levelet? Minden rendben van-e a cég honlapján? Miről ír kedvenc blogom? Ilyenkor jól jönne az internet, legalább egy kis időre is.

Nos, a szolgáltatók az alkalmi, telefonos netezőkről sem feledkeztek el: mindhárom cégnél van havidíjmentes, csak az internetforgalom mennyisége után számlázó csomag - igaz, a T-Mobile-nál havidíj nélkül csak Wapolhatunk. Ez azt jelenti, hogy az internetnek nagyjából csak a mobiltelefonra optimalizált részét éretjük el, míg a mobilinternetet használva mindent elérünk, amit a számítógép monitorán is látnánk.

Nézni pedig volna mit, hiszen minden 3G-s telefonban van böngészőprogram, vagy akár mi is telepíthetünk egyet kézzel. A legnépszerűbb mobiltelefonos netelérésre használható alkalmazás a Miniopera elnevezésű program. A szoftver "betördeli", azaz a telefon képernyője számára is kezelhetővé teszi az internetes oldalakat - persze kompromisszumok árán. Az így megjelenített honlapokon ugyanis lényegesen bonyolultabb eligazodni, mintha ugyanazt az oldalt monitoron néznénk.

Árak széles skálán

A 3G készülékek árai meglehetősen széles skálán mozognak az egyes szolgáltatóknál is. A vásárláskor fizetendő összeg függ a telefon "tudásától", de mostanában sokkal inkább az akciók "ingadozásától". A Vodafone-nál - a havi előfizetési díjtól függően - már 90 forintért is lehet mobil szélessávot használó telefonhoz jutni. A T-Mobile-nál is hétféle konstrukcióban vásárolhatjuk meg ugyanazt a a telefont: a leghosszabb, két éves hűségnyilatkozat aláírása és havidíjas mobilinternet-előfizetés esetén negyvenezerért, de ha csak egy éves előfizetői hűséget vállalunk, mást semmit, akkor már hetvenezret kell fizetnünk.

Várható-e árzuhanás?

Ha nem kérünk az akcióból, akkor a szolgáltatónál 75 ezer forintot fizetünk a telefonért. A Pannonnál az akciós árakon kívül egy - náluk legalábbis - már bevált technikához folyamodtak: tízezer forintért beszámítják a régi telefont, ha valaki 3G-s telefonra cseréli azt.

A szakemberek eltérő álláspontot képviselnek a 3G képes telefonok árának lehetséges csökkenéséről. Míg a Pannonnál azt mondták, hogy a készülékek átlag ára nem csökken, csak azért éljük meg ezt a folyamatot árzuhanásként, mert az alacsonyabb kategóriákba eső készülékek szolgáltatási köre is egyre bővül. Tehát nem az ár változik, hanem az elvárásaink, az olcsó új - tehát nem használt - telefonokból sem lehet már kihagyni például a kamerát.

Korda Sándor a Magyar Mobilmarketing és Tartalomipari Egyesület elnöke ezzel szemben úgy látja, hogy a világ egyszerűbben működik: a felfutás most nyáron kezdődött az akciós mobilinternet-árak meghirdetésével, a mobilos internetezés lehetősége természetessé vált. Szerinte aki gyorsan ki a karja próbálni az új lehetőséget, nem feltétlenül figyeli az árat, hanem vásárol. Ez a szegmens azután telítődik, a készletek pedig nem fogynak el, tehát - a megszokott menetrend szerint - karácsonyra újabb akciók és újabb áresés várható.

Bár a szolgáltatók ilyen esetben nem nagyon mernek jósolni, a Pannonnál végülis közölték: ha a mostani tendencia folytatódik akkor talán két év múlva a piacon lévő készülékek fele már mobil szélessáv elérésére is képes lesz.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!