Hétfőn reggel hét órakor ismét tárgyalóasztalhoz ült a BKV menedzsmentje a szakszervezetekkel, miután a vasárnapi egyeztetéseken sem sikerült megállapodásra jutni az érdekképviseleti szerv követeléseiről.
Földényi György, a sztrájkbizottság elnöke szerint megállapodás ma reggel sem született, az álláspontok egyáltalán nem közeledtek, de hétfő délután még egyszer tárgyalóasztalhoz ülnek.
Földényi úgy véli, a sztrájk egyre elkerülhetetlenebbnek látszik, Nemes Gábor, a sztrájkbizottság vezetője pedig az InfoRádiónak nyilatkozva egyenesen elkerülhetetlennek benevezte a keddi akciót. A BKV vezetése azonban még bízik abban, hogy sikerül őket jobb belátásra bírni, és így elkerülhető lesz a munkabeszüntetés.
Nem növeli a ksz-re szánt keretet a BKV
A BKV vezetése vasárnap azt közölte, hogy újabb, még előnyösebb ajánlatot tett a szakszervezeteknek. Eszerint biztosítaná a dolgozóknak a korábbi kollektív szerződésben (ksz) szereplő három százalékos nyugdíj- és egészségpénztári támogatást, de ezt nem a kollektív szerződésben, hanem a bér jellegű kiadások között, a bértárgyalások keretében tenné. Így - a személyi jellegű ráfordításokon belül végrehajtott átcsoportosításokkal - teljesíthető lenne a szakszervezetek által kért 3-3 százalékos hozzájárulás, a már elfogadott üzleti terv keretein belül, állítja a BKV.
Ezt az ajánlatot a szakszervezetek nem fogadták el. Nemes Gábor, a sztrájkbizottság szóvivője szerint engednék a cégnek az osztott munkaidős foglalkoztatást, viszont továbbra is a ksz-ben szeretnék rögzíteni a három százalékos hozzájárulást, az év végi ajándékutalványt és a 6 ezer forintos havi melegétkezési-utalványt is.
Ha ezek a követelések teljesülnének, akkor - a BKV vezetése szerint - a cég túllépné a rendelkezésre álló pénzügyi keretet. Szerintük a ksz-re szánt keretösszeg tovább nem növelhető, legfeljebb azon belüli átcsoportosításokról lehet szó, az eddigiektől eltérő, más típusú béren kívüli juttatások, kedvezőbb adóvonzatú elemek bevonásával. A menedzsment emlékeztett arra, hogy az előnyösebb ajánlatukkal továbbra is teljesíteni tudnák a kormány és a főváros felé tett vállalásukat, miközben nem veszélyeztetnék a társaság stabil gazdálkodását és az ehhez szükséges többleteredmény kigazdálkodását.
Elkerülhetetlen a munkabeszüntetés?
Mint ismert, a BKV és a szakszervezetek december 22-én jelentették be: nem tudtak megállapodni az év végén lejáró ksz szövegéről, ezért 2010. január 1-jétől a cég a munka törvénykönyve szerint működik. Emiatt - nyilatkozták akkor szakszervezeti vezetők - olyan változás áll be a BKV-nál, amit már az utasok is érezni fognak: borulhat a teljes menetrend is.
Múlt héten már sztrájkolgattak
Ez a "jóslat" be is teljesült, hiszen a múlt héten több száz busz maradt a garázsokban. Emiatt sok járat a megszokottnál jóval ritkábban közlekedett, így hatalmas tömeg torlódott fel a megállókban, sok járatra nem lehetett felférni.
A kvázi „rejtett sztrájk” megfékezésére a BKV úgynevezett szuper kontroll csoportokat hozott létre. Ezek feladata az autóbuszok műszaki állapotának felmérése a forgalomba kiálláskor, majd annak összehasonlítása a garázsba álláskor tapasztalható állapottal. A BKV szerint a kontroll csoportoknak sikerült elejét venniük a munkalassítási folyamatnak, az ellenőrzések nyomán több járművezetőt is elbocsátottak.
Menedzsment Fórum