3p

Megszületett a megállapodás vasárnap este a francia kormány és a Bouygues ipari és távközlési vállalat között arról, hogy az állam 20 százalékos Alstom-részesedést vásárol - jelentette be Arnaud Montebourg gazdasági miniszter.

A tulajdonszerzés célja, hogy az állam, a legnagyobb részvényesként, az Alstom igazgatótanácsának tagja lehessen azt követően, hogy a francia nagyvállalat a General Electric amerikai óriással közös vállalatot hoz létre az energetikában. Az államnak két év áll rendelkezésére, hogy felvásárolja a részvények húsz százalékát a Bouygues-től, vagy közvetlenül piacról, s így a legfőbb részvényessé váljon. A Bouygues viszont már most átengedi az igazgatótanácsban a vétójogot az államnak. A tőkerészesedés átadása 20 hónapra szóló vételi opció formájában történik.

Az Alstom igazgatótanácsa szombat este egyhangúlag jóváhagyta a GE ajánlatát, amelynek keretében 12,35 milliárd euróért, bizonyos feltételekkel, a francia nagyvállalat átadja az energetikai divízióját az amerikai óriásnak.

A megállapodás feltételeit a francia kormány szabta, amely a másfél hónapja indított tárgyalássorozat végén az amerikai óriás javára döntött a német Siemens és a japán Mitsubishi Heavy Industries (MHI) közös ajánlatával szemben.

A gazdasági miniszter péntek este jelentette be, hogy az állam 20 százalékos részesedést vásárol a jelenleg magánkézben lévő Alstom francia nagyvállalatban, s legfőbb részvényesként bizonyos feltételekkel elfogadja a General Electric (GE) ajánlatát a konglomerátum energetikai ágazatának felvásárlására.

A Bouygues az államtól 2006-ban, Nicolas Sarkozy akkori államfő közbenjárására vette meg a 29 százalékos tulajdonrészt, hogy megmentse az Alstomot, s hogy az Areva nukleáris óriáscéggel közös nagyvállalatot hozzon létre. Ez azonban utóbb nem valósult meg, ezért a Bouygues már hónapokkal ezelőtt maga jelentkezett be az államnál az Alstom-részvények visszaadására.

A Bouygues ráadásul nemcsak 20 százaléktól, hanem a teljes tulajdonrésztől szeretne megszabadulni. A kormány a péntek esti tőzsdezárás árfolyamainak megfelelően 28 eurót ajánl a részvényekért, a Bouygues viszont 35 eurót szeretne kapni.

A Bouygues azt reméli, hogy az elkövetkező 20 hónapban növekedni fog az Alstom-részvények árfolyama, s az állam a vételi opció keretében piaci áron fog venni, legalább 35 euróért. Az állam ugyanakkor fenntartja magának a jogot arra, hogy a részvények 20 százalékát a piacról vásárolja fel, a Bouygues megkerülésével.

A kormány által szabott feltételek szerint az energetikai ágazatban az Alstom és a GE 50-50 százalékos tulajdonrésszel közös vállalatot hoz létre a gázturbinák, a vízierőművek és az energiahálózatok divíziójában. A francia kormánynak a cég döntéshozatali folyamatában vétójoga lesz, s megtarthatja a nukleáris fejlesztések szellemi tulajdonát. Az Alstom látja el ugyanis a francia nukleáris erőműveket gázturbinákkal, ezért Párizs nem venné jó néven, ha az ország szuverenitását érintő szektor amerikai ellenőrzés alá kerülne.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!