Az elmúlt hetekben Magyarország minden kifejezetten magyar vonatkozású kérdésben eredményesen zárta le a tárgyalásokat, a koppenhágai csúcs eredményeként pedig tovább javultak a pozícióink. Magyarország elfogadta az EU soros dán elnöksége által előterjesztett javaslatcsomag legutóbbi változatát, s ezzel véglegessé vált, hogy a csatlakozás évében, 2004-ben pénzügyi mérlege 270 millió euró többletet mutat az EU-val szemben; ez 70 millióval több a 2003-as egyenlegnél - közölte a miniszter.
Tájékoztatása szerint a tárgyalások egyik legtöbbet vitatott kérdésében, az újonnan csatlakozó országoknak járó közvetlen mezőgazdasági támogatások ügyében az a megállapodás született - és ez egyúttal a tárgyalások legnagyobb eredménye -, hogy Magyarország a csatlakozás évében, 2004-ben nemzeti kiegészítéssel együtt az uniós támogatási szint 55 százalékára, 2005-ben 60, 2006-ban pedig 65 százalékára lesz jogosult. Ez azt jelenti, hogy a magyar gazdák már az EU-tagság harmadik évében az uniós szint kétharmadának megfelelő támogatásra számíthatnak.
A közvetlen kifizetéseknek az EU által javasolt induló hányadai - 2004-ben 25, 2005-ben 30, 2006-ban pedig 35 százalék - nem változtak, de a tárgyalásokon sikerült elérni, hogy a nemzeti kiegészítés mértéke 20-ról 30 százalékra nőjön. Ennek eredményeként a magyar gazdák a csatlakozás után nem kerülnek behozhatatlan versenyhátrányba az EU jelenlegi tagállamainak termelőivel szemben - állapította meg Kovács László.
A tárgyalások legutolsó szakaszára marad másik nyitott kérdést, a Magyarországnak nyújtandó költségvetési kompenzáció ügyét illetően a pénteki nap eredménye az, hogy ennek összege 2005-2006-ban összesen 56 millió euró lesz. Az unió eredetileg erre a két évre egyáltalán nem ajánlott fel ilyen visszatérítéseket. Fontos eredményként említette meg a miniszter azt is, hogy az Európai Beruházási Banknak fizetendő magyar hozzájárulás összege hétmillió euróval csökkent.
A dán csomag elfogadásával véglegessé vált továbbá, hogy Magyarország 2004-2006 között összesen 147 millió eurót kap a schengeni rendszer kiépítésére, ami az ezzel kapcsolatos teljes költségek több mint 70 százalékát fedezi. 'Természetesen nagyon fontos mindaz, amit a csatlakozási feltételekkel kapcsolatban elértünk, de a legnagyobb jelentősége annak van, hogy a tárgyalások eredményes befejezésével Magyarország 2004. május 1-jén az EU tagja lesz' - állapította meg a külügyminiszter.
Megállapodtunk az EU-val a bővítés pénzügyi feltételeiről
Az EU koppenhágai csúcsértekezletén Magyarország is megállapodott a tizenötökkel a csatlakozás pénzügyi feltételeiről.