Januártól a vámhatóság felel az EU-n belüli termékbeszerzés és a belföldi előállítás után számított termékdíj-befizetés ellenőrzéséért is, amely eddig az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalhoz tartozott. Borsányi-Bognár Levente, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) főosztályvezető-helyettese az MTI-nek elmondta: az Európai Unión kívüli országokból érkező importárukra eddig is a Vám- és Pénzügyőrség szedte be a termékdíjat. A módosítás célja az átláthatóbb, egyszerűbb adóigazgatási rend, amelytől a tárca a szabályok betartásának javulását várja - közölte a főosztályvezető-helyettes.
A termékdíjas rendszer gyenge pontja régóta a végrehajtás és az ellenőrzés. Sok vállalkozás kibújik kötelezettsége alól, és így nem fizet termékdíjat és licencdíjat sem. Az utóbbit azok a cégek fizetik, amelyek koordináló szervezeteket bíznak meg hulladékgazdálkodási kötelezettségeik teljesítésével, ezáltal mentesülnek a termékdíj alól - mondta Borsányi-Bognár Levente.
A "potyautas" cégek döntő többsége kisvállalkozás, és ez az ipar becslése szerint az összes forgalom mintegy 20-30 százalékát teheti ki a teljes termékdíj-köteles forgalmon belül. A cégeknek 2008-tól a termékdíj-fizetési kötelezettségről szóló bevallást a vámhatóságnak kell benyújtaniuk, a bevallási rend logikai alapjai nem változnak. A bejelentési kötelezettséget is a vámhatóság felé kell teljesíteni, amit eddig a (KVM) felé kellett benyújtani.
Egyéb változás januártól, hogy módosul a hűtőberendezések kategória szerinti besorolása, és összhangba kerül a termékdíj-köteles tételek felsorolása a vámtarifarendekkel. Ez utóbbi változás eredményeként a cégek adminisztrációs terhei csökkennek.
Termékdíjat kell fizetniük a csomagolásokat, elektromos és elektronikai berendezéseket, gumiabroncsokat, akkumulátorokat, hűtőközegeket, egyéb kőolajtermékeket, reklámhordozó papírokat gyártó és importáló vállalkozásoknak. A termékdíj célja a keletkező hulladékmennyiség csökkentésének, valamint a már keletkezett hulladék minél nagyobb arányú hasznosításának az ösztönzése.