3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Két év alatt másfél százalékkal nőtt Magyarországon a megújuló energia részesedése az energiafelhasználásban - 6,6 százalékos mutatónkkal jelenleg az alsó középmezőnyben állunk az EU-ban. 2020-ra meg kellene dupláznunk ezt az arányt, hogy teljesítsük az uniós célkitűzést. Mfor.hu háttér.

6,6 százalékra nőtt az alternatív energia részesedése az energiafelhasználásban hazánkban 2008-ban. Ez 2007-hez képest  0,6, 2006-hoz viszonyítva pedig 1,5 százalékos növekedést jelent, derül ki az Eurostat kedden nyilvánosságra hozott jelentéséből.

A középmezőny végében

Magyarország ezzel az értékkel a 20. helyen áll az EU-ban - nálunk rosszabb mutatóval csak Málta (0,2 százalék), Luxemburg (2,1 százalék), az Egyesült Királyság (2,2 százalék), Hollandia (3,2 százalék), Belgium (3,3 százalék), Írország (3,8 százalék) és Ciprus (4,1 százalék) rendelkezik. Hazánkkal szinte megegyező szinten áll Olaszország (6,8 százalék), és hasonló értéket könyvelhet el Csehország (7,2 százalék), Lengyelország (7,9 százalék) és Szlovákia (8,4 százalék) is.

A legzöldebb EU-államnak jelenleg Svédország számít, ahol a megújuló energia már csaknem felét (44,4 százalék) biztosítja a teljes energiaigénynek. A skandinávok ezzel toronymagasan vezetik a mezőnyt - a finnek (30,5 százalék), a lettek (29,9 százalék) és az osztrákok (28,5 százalék) előtt.

Az osztrákok léptek a legnagyobbat

A legnagyobb fejlődést egyébként épp utóbbiaknak sikerült elérniük - a "sógorok" két év alatt 3,7 százalékkal növelték az alternatív energia részesedését. Mellettük az észtek, a románok, a portugálok és a szlovákok tartoztak a növekedés éllovasai közé - utóbbiak 2,2 százalékos pluszt mutathatnak fel.

 
 
Visszafejlődés csupán két tagállam, Szlovénia és Lettország esetében következett be - igaz, a balti állam még így is a harmadik legfejlettebb az EU-ban ezen a téren.

Duplázni kellene 10 év alatt

Ami az Unió egészét illeti, a megújuló energiák aránya 10,3 százalékra nőtt 2008-ban - ez 1,5 százalékos bővülés 2006-hoz képest. Az EU ezzel félúton van a saját maga által kitűzött célhoz viszonyítva - 2020-ra ugyanis az energiafelhasználás ötödét kellene lefedni alternatív energia segítségével. Szintén félúton tart Magyarország - nekünk 2020-ra 13 százalékra kell feltornázni ezt az arányt.

Mint ismert, az EU még 2009-ben fogadta el azokat az irányelveket, amelyek megszabják, mekkora részarányt kell elérniük az egyes országoknak 2020-ra. A kitűzött cél függ a kiindulási helyzettől, a megújuló energiákban rejlő lehetőségektől és az egyes országok gazdasági teljesítményétől.

Illés Zoltán, az Orbán-kormány környezet- és természetvédelmet felügyelő vidékfejlesztési minisztériumi államtitkára ezzel kapcsolatban korábban elmondta: a megújuló energiák részarányának növelése elsődleges feladat - mégha ez természetesen nem is jelenti azt, hogy a hagyományos energiaforrásokra ne lenne szükség.

"Az elkövetkező időszakban biztosan lehet arra számítani, hogy a megújuló energiák - nap, geotermikus, szél, biomassza - terjedését a leendő kormány támogatja. Mindenkit biztatok, hogy egy olyan területre fektethetnek be, amely ígéretes az elkövetkező évtizedekben, függetlenül a kormányzati ciklusoktól" - mondta Illés Zoltán.       

W. B.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!