6,6 százalékra nőtt az alternatív energia részesedése az energiafelhasználásban hazánkban 2008-ban. Ez 2007-hez képest 0,6, 2006-hoz viszonyítva pedig 1,5 százalékos növekedést jelent, derül ki az Eurostat kedden nyilvánosságra hozott jelentéséből.
A középmezőny végében
Magyarország ezzel az értékkel a 20. helyen áll az EU-ban - nálunk rosszabb mutatóval csak Málta (0,2 százalék), Luxemburg (2,1 százalék), az Egyesült Királyság (2,2 százalék), Hollandia (3,2 százalék), Belgium (3,3 százalék), Írország (3,8 százalék) és Ciprus (4,1 százalék) rendelkezik. Hazánkkal szinte megegyező szinten áll Olaszország (6,8 százalék), és hasonló értéket könyvelhet el Csehország (7,2 százalék), Lengyelország (7,9 százalék) és Szlovákia (8,4 százalék) is.
A legzöldebb EU-államnak jelenleg Svédország számít, ahol a megújuló energia már csaknem felét (44,4 százalék) biztosítja a teljes energiaigénynek. A skandinávok ezzel toronymagasan vezetik a mezőnyt - a finnek (30,5 százalék), a lettek (29,9 százalék) és az osztrákok (28,5 százalék) előtt.
Az osztrákok léptek a legnagyobbat
A legnagyobb fejlődést egyébként épp utóbbiaknak sikerült elérniük - a "sógorok" két év alatt 3,7 százalékkal növelték az alternatív energia részesedését. Mellettük az észtek, a románok, a portugálok és a szlovákok tartoztak a növekedés éllovasai közé - utóbbiak 2,2 százalékos pluszt mutathatnak fel.
Duplázni kellene 10 év alatt
Mint ismert, az EU még 2009-ben fogadta el azokat az irányelveket, amelyek megszabják, mekkora részarányt kell elérniük az egyes országoknak 2020-ra. A kitűzött cél függ a kiindulási helyzettől, a megújuló energiákban rejlő lehetőségektől és az egyes országok gazdasági teljesítményétől.
Illés Zoltán, az Orbán-kormány környezet- és természetvédelmet felügyelő vidékfejlesztési minisztériumi államtitkára ezzel kapcsolatban korábban elmondta: a megújuló energiák részarányának növelése elsődleges feladat - mégha ez természetesen nem is jelenti azt, hogy a hagyományos energiaforrásokra ne lenne szükség.
"Az elkövetkező időszakban biztosan lehet arra számítani, hogy a megújuló energiák - nap, geotermikus, szél, biomassza - terjedését a leendő kormány támogatja. Mindenkit biztatok, hogy egy olyan területre fektethetnek be, amely ígéretes az elkövetkező évtizedekben, függetlenül a kormányzati ciklusoktól" - mondta Illés Zoltán.
W. B.
Menedzsment Fórum