4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Barack Obama és stábja azt tervezi, hogy a nyilvános tőzsdei társaságoknál korlátozza majd a menedzserek fizetését - számol be a Reuters. Az amerikai elnök azt szeretné, ha a cégek vezetőinek fizetése a mostaninál lényegesen jobban kötődne a vállalat teljesítményéhez, azonban a kongresszusi képviselők egyelőre szkeptikusak a tervvel kapcsolatban.

Az amerikai pénzügyminisztérium múlt hét szerdán jelentette be, hogy hét olyan cég ellen indít vizsgálatot, melyek állami segítséget kaptak a válság miatt. A kormány azt szeretné elérni, hogy csökkenjen a vezetők és a legjobban fizetett munkatársak jövedelme. Hosszabb távon az a céljuk, hogy minden tőzsdei cégnél a részvényeseknek a mostaninál nagyobb beleszólása legyen a vezérek fizetésének alakulásába.

Főleg a bankokat érinti


"Jelenleg elsősorban a pénzügyi szektor áll a szabályozás középpontjában, de szerintünk minden cégnél fontos, hogy a fizetések megállapításakor a hosszútávú érdekeket és a megfelelő működést vegyék alapul" - idézi Gene Sperlinget, a pénzügyminisztérium jogászát a Reuters.

Korábban Barack Obama elnök és Timothy Geithner pénzügyminiszter is hangot adott annak a véleményének, hogy a Wall Streeten túlzóak a fizetések, nem tükrözik azt, hogy az Egyesült Államok gazdasága jelenleg súlyos receszióban és válságban van.

Mindkét nagy párt képviselői kiemelték azonban, hogy a fizetési limit bevezetése nem biztos, hogy jó ötlet, mivel csak növeli a kormány befolyását az üzleti életben. Egy republikánus képviselő szerint például nem is biztos, hogy létező problémát okoznak a túl magas fizetések, elképzelhető, hogy csak fel van fújva az ügy, ezért nem lenne szerencsés limitálni a béreket.

Mások úgy vélik, hogy az államnak nem azon kéne spórolni, hogy mennyit fizetnek a cégek a menedzsereknek, hanem inkább jobban meg kéne vizsgálni, melyik cégeket menti meg az adófizetők pénzéből.

Beleszólhat az állam a fizetésekbe?

Barney Frank befolyásos massechusets-i képviselő annak az aggodalmának adott hangot, hogy az államnak nem biztos, hogy feladata a fizetések megszabása, szerinte ugyanis a piaci mechanizmusok úgyis beállítják majd a megfelelő szintre a béreket.

Frank azt még nem döntötte el, támogatja-e a kormány által beterjesztett két javaslatot: az egyik nagyobb teret adna az amerikai tőzsdefelügyeletnek, ugyanis javasolhatnák a cégeknek, hogy a menedzsereknek ne adjanak részvénycsomagot a fizetésük mellé. A másik javaslat szerint a jövőben a cégvezérek fizetéseinek megállapítása a mostaninál sokkal kevésbé függne a menedzsmenttől.

Brad Sherman kaliforniai demokrata képviselő szerint azonban a minisztérium javaslatai nem elég kemények. Úgy véli, a részvényjuttatások esetében például a tőzsdefelügyeletnek nem csak javasolnia kéne, hanem kötelezni a cégeket arra, hogy ne adjanak tulajdonrészt a vezetőknek.

A pénzügyminisztérium jogásza szerint a kormány nem akar beavatkozni a cégek belső ügyeibe, a fizetéseket sem akarja limitálni. Ugyanakkor hozzátette: a mostani válság egyik kiváltó okai a meggondolatlan fizetési módszerek voltak, melyek arra ösztönözték a cégvezéreket, hogy a kelleténél nagyobb kockázatot vállaljanak.

Az már látszik, hogy a kormányzati intézmények közül sem mindenki ért egyet feltétlenül a szigorítással: az amerikai jegybank, a Fed illetékese arra figyelmeztetett, hogy ha túlságosan szigorú feltételeket szabnak, akkor a cégek nem fogják tudni megtartani a legtehetségesebb dolgozóikat.

A Fehér ház szerdán nevezte meg a vizsgálóbizottság vezetőjeként Kenneth Freinberget, aki egyelőre hét cég - a General Motors, a Bank of America, a Citigroup, a Chrysler, az AIG, a GMAC és a Chrysler Financial - fizetési rendszereit vizsgálja. Freinberg felhatalmazást kapott arra, hogy az adott cégnél elrendelje a vezetők és a legjobban fizetett alkalmazottak bérének csökkentését addig, amíg a vállalat nem fizeti vissza az állami mentőcsomag keretében kapott összeget.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!