Július 1-től bosszankodhatnak azok, akik inkább a kereskedelmi csatornákat részesítik előnyben a közszolgálatiakkal szemben. Ugyanis amellett, hogy bővül a köztévé kínálata, a csatornák előbbre sorolódnak a digitálistévé-szolgáltatásoknál.
Ez a változás a nézők több mint kétharmadát érinti, hiszen hazánkban jelenleg a 3 millió háztartásban (70 százalék) nézhetnek digitális adást.
A szabályozás szerint a műsorterjesztők ezentúl a digitálistévé-szolgáltatásokban alapbeállításként egységesen a csatornasorrend első helyein szerepeltetik a közszolgálati tévéadásokat. Amennyiben a szolgáltatók HD-adásokat is továbbítanak, úgy a közszolgálati tévéműsorok ezen változatait is az első helyek között kell szerepeltetniük, ezután következhet a sorban a többi csatorna.
A médiajogszabályok összesen az MTVA legalább hat normál és hat nagy felbontású közszolgálati adásának kötelező továbbítását biztosítják, ezen lehetőségek közül az MTVA javaslata és a médiatanács döntése alapján júliustól egyelőre összesen 9, az év végétől pedig összesen 11 csatorna szerepel majd mindenképpen a szolgáltatók kínálatában.
Bővül a kínálat
Az MTVA televíziós portfóliója július 4-étől az M4 Sport csatornával bővül, melynek teljes sportműsor választékát július 18-tól láthatják a nézők. Az MTVA új csatornája a médiatörvény rendelkezésének megfelelően, az összes tévés szolgáltató ügyfelei számára elérhetővé válik. Ezt a csatornát nem csak a digitális, hanem a hagyományos analóg szolgáltatások nézői is láthatják majd. Később még egy csatornával, az M6-tal is tovább bővül a kínálat. A digitális szolgáltatások részeként ezt az adást is kötelező lesz továbbítani, míg a korlátozottabb kapacitású analóg szolgáltatásokban az egyes kábelhálózatok lehetőségének függvényében válhat szintén elérhetővé.
Beolvadással egyesülnek
A közmédiához kapcsolódó további hír, hogy július elsejével egyesül a négy közszolgálati médiaszolgáltató, azaz a Magyar Televízió Nonprofit Zrt., Magyar Rádió Nonprofit Zrt., Magyar Távirati Iroda Nonprofit Zrt. és Duna Televízió Nonprofit Zrt.
Az Országgyűlés december közepén módosította a médiatörvényt; ennek értelmében a jelenlegi Duna Televízió Nonprofit Zrt.-vel beolvadás útján egyesül a másik három gazdasági társaság, és Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. elnevezéssel egyedüli közszolgálati médiaszolgáltatóként folytatja tevékenységét.
A beolvadás biztosítja, hogy a gazdasági társaságok ne jogutód nélkül szűnjenek meg. A társaság rádiós, televíziós, online és hírügynökségi szolgáltatást egyaránt nyújt.
mfor.hu