2009 második negyedévében háromszor annyi teljesítmény esett ki a magyar gazdaságból a felszámolások miatt, mint 2007 elején - mondta el a csütörtöki sajtótájékoztatón Dr. Csorbai Hajnalka stratégiai igazgató, az Opten szakembere.
Júniusban 1205 céggel szemben indult felszámolási eljárás, míg májusban még 1330, ám a tavalyi év azonos időszakához képest ez is 35 százalékos növekedés. A felszámoláshullám még emelkedőben van, amit jól mutat, hogy amíg az első félévben 22 százalékos volt a növekedés 2008 első negyedévéhez képest, addig a második negyedévben a növekedés már 39 százalékos.
Az Opten adatai azt mutatják, hogy növekszik a felszámolási eljárás alá vont cégek átlagos mérete is, egyre több milliárdos árbevételű cég megy tönkre, ami a felszámolások számának további gyors emelkedését vetíti előre, hiszen ezek a bedőlt cégek sok alvállalkozót, beszállítót és hitelezőt hagynak maguk mögött kifizetetlen számlákkal. A félév egészében összesen 7391 céggel szemben indult felszámolási eljárás, ez 30 százalékkal több a tavalyinál.
A felszámolások növekedése egyébként minden fronton megfigyelhető, nincsenek nyertes szektorok - mondta el Csorbai Hajnalka. Idén a felszámolások száma elérheti a 17 ezret a tavalyi 11 és félezer után, a gazdaság legkorábban a jövő év második felében találhat magára.
Ugyancsak gyorsan nő a végelszámolások száma is. Az első félévben 6680 cég bezárásáról döntöttek a tulajdonosok, tavaly június végéig viszont csak ötezerről. A növekedés a félév egészét tekintve éppen egyharmados, de itt is igaz, hogy a második negyedévben sokkal gyorsabban, 44,5 százalékkal emelkedett az eljárások száma.
A válság miatt idén megtorpant a cégalapítási kedv is. Az Opten statisztikái szerint korábban soha nem volt példa arra, hogy az új cégek száma több hónapon keresztül csökkent volna. Most azonban ez a helyzet állt elő, idén az első félévben 23964 céget, a tavalyi azonos időszakinál öt százalékkal kevesebbet regisztráltak.
A szakértő szerint hibás gazdaságpolitikai lépés, hogy segítjük a cégalapítást, csökkentjük az alaptőkét, és egy órán belül lehet céget alapítani. A szakember szerint a magyar gazdaságnak le kell tisztulnia, nem működhet 560 ezer társas vállalkozás, amikor alig nyolc százalékuknak haladja meg az árbevétele a százmillió forintot. Hazánkban a cégek tulajdonosai 95 százalékban kizárólag magánszemélyek. Az új cégek csaknem háromnegyedét olyan személyek alapítják, akiknek korábban is volt vállalkozásuk. A felszámolt cégek tulajdonosainak több mint fele azonnal visszatér egy új saját társasággal a gazdaságba. A szakember szerint ez is nagyon hátrányos, és több évig tartó automatikus cégalapítási eltiltással kellene sújtani a vállalataikat felelőtlenül felszámolásba kormányzó vezetőket.
Fokasz Oresztész