3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kis- és középvállalkozásokról szóló törvény tervezett módosításával - az uniós ajánlásoknak megfelelően - megváltozna a cégek kategorizálása. Ezáltal mintegy ezer nagyvállalkozás kerülne a közepesek közé. Szakmai körökben többen attól tartanak, kevesebb támogatás jutna a kisebb vállalkozásoknak.

A gazdasági tárca az uniós elvárásokkal összhangban valóban tervezi a mikro-, kis- és középvállalkozásokról (kkv) szóló törvény módosítását, s ezzel a cégek kategorizálásának megváltoztatását - erősítette meg a Világgazdaság információit Szöllősi László főosztályvezető. A GKM az EU májusban elfogadott ajánlásához igazodik: ez azt jelenti, hogy a létszámkorlátok változatlanul hagyása mellett többszörösére nőnének az egyes kategóriákon belül a nettó éves árbevétel vagy mérlegfőösszeg alapján megállapítandó határok.

Mindez jelentős átrendeződéssel járhat, s többek között nagyvállalatok kerülhetnek át a középkategóriába. A középvállalkozások limitje a jelenleg hatályos évi 4 milliárd forint árbevételről vagy 2,7 milliárd forint mérlegfőösszegről 50 millió euróra, illetve 43 millió euróra emelkedne. Ezzel hozzávetőleg ezer, ma nagyvállalatnak számító cég is a középkategóriába kerülne. A kisvállalkozásoknál az éves 700 millió forint árbevétel vagy 500 millió forintos mérlegfőösszeg egységesen tízmillió euróra változtatásával számos középvállalkozás minősülne kisvállalkozássá, amelyek közül viszont sokan a tíz főnél kevesebbet foglalkoztató mikrokategóriába csúszna át. A jelenlegitől eltérően ezeknél is meghatároznák a határokat: az EU-ajánlásnak megfelelően egységesen kétmillió eurót javasolnak - írja a Világgazdaság.

Eltérően reagáltak a tervezettre az érdekvédelmi szervezetek. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) maga is kezdeményezte a korábbi szabályok felülvizsgálatát. A változások kapcsán ugyanakkor a hazai közepes méretű vállalkozások szélesebb köre számára tennék hozzáférhetővé a támogatási lehetőségeket. Ezen keresztül piaci pozícióik erősödhetnek, versenyképességük javulhat. A VOSZ általában egyetért a harmonizációs törekvésekkel - fogalmazott Károlyi Miklós főtitkár -, ám a limitek módosítását aggályosnak és nem feltétlenül célszerűnek tartják. Miután nagyvállalkozások a középkategóriába, közepesek a kicsik közé, kicsik a mikrókhoz kerülnének, az igazi kicsik kevesebb forráshoz jutnának a pályázatokon. A Kisosz eredetileg üdvözölte a kkv-törvény megszületését, ám szerintük a limitek módosítása nincs összhangban a magyar valósággal - számolt be a Világgazdaság.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!