2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Majdnem minden tizedik brit dolgozó (azaz mintegy 2,3 millió ember) szíve szerint kevesebb időt töltene a munkahelyén, még azért az árért is, hogy így hó végén kisebb pénzt vihetnek haza, derült ki egy friss felmérésből.

A brit szakszervezetek szövetségének (Trades Union Confederation) csütörtökön közzétett kutatása szerint azonban mintegy félmillió munkavállaló hiába emelt szót ezirányú igényének, főnökei elutasították a kérésüket.

Az elemzés kimutatta, hogy Nagy-Britanniában a munkavállalók több mint háromnegyedének (77,4 százalék) munkaszerződésében nincs feltüntetve a rugalmas munkaidő lehetősége, holott ehhez már 18 hónap óta törvény ad jogot.

A tanulmány szerint jelenleg körülbelül 150 ezer ember (többségében férfiak) élnek a csökkentett munkaidő előnyeivel, ami mindössze 11,5 százaléka a szigetországban dolgozó összes munkavállalónak. Összehasonlításképpen - hívják fel a figyelmet a kutatók - Németországban ez a szám a brit érték háromszorosa, azaz több mint 30 százalék.

Magyarországon jelenleg a munkáltatók harmada alkalmazza az úgynevezett rugalmas időkeretet, derül ki egy - az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) támogatásával elvégzett - felmérésből. Hazánkban elvileg csupán 2001-ben, a Munka törvénykönyvének módosítása nyomán nyílt lehetőség ezen foglalkoztatási rendszer bevezetésére. Azóta - bár terjedőben van - fejlettségét és hatékonyságát tekintve még nem éri el az ilyen téren már komoly hagyományokkal rendelkező nyugat-európai államokét.

Bár a britek többsége (a kutatás szerint 9,4 millió ember) szívesen dolgozna kevesebbet, legtöbben ezt - anyagi okok miatt - nem engedhetik meg maguknak. Számos felmérés bizonyította azonban: a kevesebb munkaidő egyben kreatívabb dolgozókat és nagyobb hatékonyságot jelent.

A heti 40 óránál kevesebb munkavégzés törvényi keretének biztosítása egyelőre nem indított forradalmi változásokat a hagyományosan túlórázós brit munkahelyi kultúrában. A szakemberek szerint egyelőre még kevés az olyan innovatívan gondolkodó szervezet vagy vezető, aki látja az előnyeit a rugalmas munkavégzésnek.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!