A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat friss adatközlése szerint 2012 áprilisában összesen 42 004 munkahely jött létre, ami az előző havinál - sőt az előző évinél is - közel 20 ezerrel kevesebb, bár meg kell jegyezni, hogy a közmunka-programok februári beindulása még márciusban is nagy mértékben felhúzta a statisztikát. Ezt igazolta az is, hogy akkor az új munkahelyeknek több mint 70 százaléka jött létre közmunkaként. Áprilisban ez az arány 57 százalékra módosult.
Egyre kevesebb munkahelyet tud teremteni a piac
A piac önerejéből, tehát állami támogatás nélkül 15 170 új munkahelyet hozott létre áprilisban, ami az előző hónaphoz képest ugyan közel 2500-zal több, az előző év azonos időszakához képest 4500-zal kevesebb. Ez az év per év alapon csökkenő trend immár tavaly november óta megfigyelhető, előtte szeptemberben és októberben tudott ugyan valamit javítani a piac, ám 2011 májusától a negatív trend uralkodik. Azt, hogy a piac munkahelyteremtőképessége hogyan alakult az elmúlt közel két évben, az alábbi, 12 havi gördülő összeget tartalmazó grafikonunk szemlélteti. Látható, hogy 2011 áprilisáig egy felfelé ívelő, növekvő trend alakult ki a munkaerőpiacon, ám itt kifulladt a lendület és a cégek egyre kevesebb álláshelyet nyitnak meg az álláskeresők számára.
Szárnyal az állami munkahelyteremtés
Áprilisban az új munkahelyek közül 26 834 jött létre állami támogatással, melynek közel 90 százaléka, vagyis 24 ezer álláshely közmunkás pozíciót jelent. Az állami támogatással létrejött helyek száma az NFSZ statisztikája szerint egy hónap alatt 43,4 százalékkal, 2011. áprilisához képest pedig 40,6 százalékkal esett vissza. "A csökkenés mögött az áll, hogy tavaly a közfoglalkoztatás fokozatosan futott fel áprilisban elérve a tetőpontját, míg idén már februárban megtörtént a tetőpont elérése" - indokolja a hivatal.
Azt, hogy a piaci munkahelyteremtéssel szemben mennyire intenzív a támogatással létrejött foglalkoztatás, az alábbi 12 havi gördülő összegeket tartalmazó grafikon szemlélteti. Ebből kiderül, hogy tavaly februártól kezdve erőteljesen gyarapodik az állami támogatással, a felfutó közmunka-programok által létrejött munkahelyek száma.
A 150 ezer piac által teremtett és az állami támogatással létrejött munkahelyek száma között az elmúlt egy évben az utóbbi erőteljes növekedésének köszönhetően brutális különbség alakult ki: hónapról hónapra háromszor több munkahely nyílik meg az állam révén, mint amennyit a piacon működő vállalatok létrehoznak.
50 ezerrel kevesebb regisztrált álláskereső
Március után áprilisban is jó hír érkezett a regisztrált álláskeresőkkel kapcsolatban. Nemcsak előző hónaphoz képest lett 37 ezer fővel kevesebb a regisztrált állástalanok száma - 554,5 ezret tartanak nyilván a munkaügyi hivataloknál -, hanem még év per év alapon is 57 ezerrel alacsonyabb.
Ha azonban a nyilvántartásba belépők számát vizsgáljuk, akkor egy hónap alatt 5 ezer fővel emelkedett a létszám, 2011 áprilisában viszont közel négyezerrel többen léptek be a nyilvántartásba a mostani 55,2 ezerhez képest. Az NFSZ szerint "egy hónap alatt a belépési forgalom növekedése ellenére az álláskeresők zárónapi létszáma csökkent, ami annak az eredménye, a kiáramlás volumene felülmúlta a beáramlás mértékét". A kiáramlás növekedését két dolog válthatta ki: vagy sok érintett - részben a törvényi változásoknak is köszönhetően - feladta az álláskeresést, vagy pedig - a szezonálisan beinduló mezőgazdasági és építőipari munkák miatt - többen tudtak elhelyezkedni április folyamán, ám erre csak a KSH május 30-án megjelenő statisztikája adhat választ.
Éves szinten ötször több embert érintett csoportos létszámleépítés
2012 áprilisában összesen 19 cég jelentett be összesen 2129 főt érintő csoportos létszámleépítést. "Az érintett lészám az előző hónaphoz képest 42,4 százalékkal csökkent, míg 2011. áprilisához viszonyítva több mint ötszörösére emelkedett" - derül ki a statisztikából. A legtöbb érintett munkavállaló Komárom-Esztergom, Jász-Nagykun-Szolnok megyéhez, illetve Budapesthez kapcsolódik. Komárom megyében a Nokia dolgozók elbocsátása növelte a statisztikát 1200 főre, hiszen a februári bejelentést követően abban a hónapban egy "mindössze" 300 főt érintő bejelentés történt. Budapesten áprilisban 229 fő, ennél valamivel több, 235 érintett volt Jász-Nagykun-Szolnok megyében. 2012 áprilisában az NFSZ közlése szerint az érintett létszám 82,3 százaléka, vagyis 1752 fő a feldolgozóiparból került elbocsátásra.
Székely Sarolta
mfor.hu