A tavalyi hat százalékos csoportos leépítés után újabb, aktív létszámának 21,6 százalékára – mintegy 250 aktív és 150 jogi állományban lévő munkavállalóra - kiterjedő csoportos elbocsátást hajt végre a Malév. A leépítés - a repülőgép-kivonások és az új Kollektív Szerződés adta lehetőségek kihasználása miatt - elsősorban az üzemeltetési területeket, így a pilótákat és a légiutas-kísérőket érinti, tudatta az mfor.hu-val közleményben a társaság.
A döntés a cég saját alkalmazottai mellett a kölcsönzött munkaerőként dolgozó sztyuárdeszekre is kihat: utóbbiak száma mintegy százzal csökken majd. (Ez jogilag nem része a csoportos létszámleépítésnek.)
Belül vannak a harminc százalékon
Mint ismert, a Malév a tavalyi privatizációt követően egy lépcsőben már csökkentette a létszámot: 2007 novemberében az adminisztratív területen dolgozók közül mintegy 120 munkavállalót bocsátottak el. A társaság szerint a jelenlegi tervezett és az előző év végén végrehajtott csoportos létszámleépítés összességében nem lépi túl a privatizációs szerződésben három évre vetítve harminc százalékban maximált értéket, és nem sérti a Kollektív Szerződést sem.
A Malév a csoportos elbocsátási szándékról szóló levelet hétfőn elküldte a Közép-Magyarországi Regionális Munkaügyi Központnak, illetve erről tájékoztatta a munkavállalókat és a központi üzemi tanácsot. Utóbbival hét napon belül megkezdi a konzultációt.
Két gépet kivonnak, ötöt pihentetnek
A leépítésen túl a cég - az iparágban tapasztalható negatív trendekre és más légitársaságok gyakorlatára is hivatkozva - nagyobb kapacitású repülőgépei közül öt B737-est kivon a forgalomból az alacsonyabb forgalmú téli menetrendi időszakban, ezeket az érintett hónapokban más légifuvarozóknak adja majd bérbe. A kapacitáscsökkentés nem érinti az európai és a közel-keleti útvonalhálózatot, azaz ezen térségekben minden eddigi téli célállomás elérhető lesz a 2008/09-es téli menetrendben.
Azt a cég már korábban bejelentette, hogy a téli menetrendtől kezdődően végleg kivonja flottájából két Boeing 767-es gépét, megszüntetve ezzel hosszú távú járatait, regionális flottáját pedig üzemanyagtakarékos Bombardier Q400-as turboprop gépekkel egészíti ki.
A közlemény szerint az újabb leépítésre a 2007-ben elfogadott három éves stratégia részeként, a cég hosszú távú eredményes jövője érdekében kerül sor. A tavaly nyáron meghirdetett reMAke program a bevételek növelését és a költségek csökkentését tűzte ki célul.
Menedzsment Fórum