Egyszerre jelentette meg a legnagyobb árbevételű cégek listáját mindkét gazdasági hetilap. A HVG a Creditreform-Interinfo Kft. Top 50-es lajstroma alapján értékelte a tavalyi esztendő gazdasági változásait, míg a Figyelő a Dun & Bradstreet Hungária Kft. "Százak Klubja" mutatóit vizsgálta.
Első ránézésre a két lista legnagyobb érdekessége, hogy merőben eltérő helyezésekkel és vállalatnevekkel találkozhatunk a rangsor egyazon pontjain annak ellenére, hogy a módszertanok tanúsága szerint mindkét esetben a cégek által megadott adatokból készültek a rangsorok.
A Creditreform idén az eddigieknél szerencsésebbnek bizonyult az adatok begyűjtésében, így toplistájukat minden korábbinál teljesebbként aposztrofálták. Az első tíz helyezett esetében még nem túl nagy a differencia, de a későbbi cégneveket olvasva egyes részeken csak köszönőviszonyban vannak a két táblázatban feltüntetett vállalatok.
Titkolózók-klubja
Az árbevétel tekintetében hallgatózásba burkolózó vállalatok népes tábora viszont megegyezik, így ugyan minden kétséget kizáróan találkoznunk kellene az Auchan Kft. (a tavalyi HVG-lista 28. helyezettje), a Friesland Hungária Zrt., a Coca-Cola Beverages Kft., a Corát üzemeltető Magyar Hipermarket Kft., Csemege Match Zrt., az Obi Kft., a Nokia Hungary Kft., vagy a Renault Hungária Kft. nevével, ezen gazdasági szereplők nettó árbevételét idén is homály fedi. A titkolózás főként azért "káros", mivel így néhány ágazatra - például a kiskereskedelemre - vonatkozóan téves következtetések vonhatók le.
A korábbi évek tendenciái idén is megismétlődtek a listák tanúsága szerint továbbra is szárnyal a vegyipar, és az energetika (olaj-, gázipar), s emellett az autóipar a hazai gazdaság elsőszámú mozgatórugója. Megjegyzendő, hogy az energiaiparban a bevétel növekedés hazánktól független, mivel itthon is a világpiaci tendenciák (áremelkedés) érvényesültek.
A nagy vesztesek: MÁV, MVM, Pannon GSM, Flextronics
Az első tíz helyezett átlagosan mintegy 30 százalékkal növelte árbevételét, a többi szereplőnél mindkét lista esetében átlagosan 15-17 százalékos bővüléssel számolhatunk. A 2006-os esztendő legnagyobb vesztesei az állami vállalatok, amelyek közül az első ötven helyet összehasonlítva egynek sem sikerült feljebb tornáznia magát a ranglétrán. A legnagyobb kudarcot minden kétséget kizáróan a Magyar Villamos Művek Zrt. könyvelhette el, amely a 8. illetve a 9. helyről szorult a 21-re, ám ennek hátterében a HVG szerint szervezeti változás, az úgynevezett engedélyesi tevékenységek leányvállalatoknak való átadása áll. Ugyancsak jelentős visszalépés történt a MÁV Magyar Államvasutak Zrt.-nél, amely mintegy tíz hellyel csúszott hátrébb a sorban. Érdekesség, hogy a kudarcot szenvedett cégek csapatát gyarapítja a néhány éve még élbolyban helyet foglaló Flextronics, és szintén visszaesett a Pannon GSM és a General Motors Powertrain-Magyarország Autóipari Kft.
Új reménységek
A lehangoló eredmények mellett néhány vállalatnak volt oka az ünneplésre éves adatait látva. Szinte a "semmiből" került az élbolyba a Creditreform-listán tíz helyet előreugró Samsung Electronics Magyar Zrt., s még ennél is többet sikerült javítania korábbi pozícióján mindkét céges adatbázis szerint a Jabil Circuit elektronikai vállalatnak. Reményt keltő az Alcoa-Köfém Kft., a Borsodchem Nyrt. vagy a Denso Gyártó Magyarország Kft. felfelé menetelése is.
A leépítések éve volt 2006
Eltérést mutat a két piackutató vállalat által készített foglalkoztatottsági mutató is. A Százak Klubjának cégei 2005-höz hasonlóan tavaly is több alkalmazottól váltak meg, mint ahányat felvettek. Ezzel szemben a Creditreform-lista a nemzetgazdasági átlagnál nagyobb, mintegy 1,7 százalékos emelkedést mutat létszám tekintetében. Az adatok azonban becsapósak, mivel utóbbi lajstromban konszolidált eredmények is szerepelnek, amelyek külföldi létszámot és hazánkban dolgozó külföldi munkavállalókat is takarhatnak. A létszámbővülés mögött mindemellett a gazdaság fehéredése is állhat, így valószínűsíthető, hogy a Dun & Bradstreet Hungária Kft. felmérése közelebb áll a magyar valósághoz.
Ezt támasztja alá Czakó Erzsébet érvelése is. A Budapesti Corvinus Egyetem Vállalatgazdaságtan Intézetének igazgatója a listát látva úgy elemezte a helyzetet a Figyelőnek, hogy mindez a hatékonyság "hajszolására" utal, a tulajdonosi elvárások egyre inkább tetten érhetők az alkalmazotti létszám csökkenésében is. A szakértő azért nem lát ebben különösebb kivetnivalót, mert a tendenciák a külföldi listák esetében hasonlóan alakulnak, s még abban az esetben is csökken az alkalmazottak száma, ha átlagosan minden más mutató javul.