A Blend-a-med által 2007 elején végzett felmérésben a megkérdezettek 62 százaléka gondolta úgy, hogy a szép mosolyú emberek sikeresebbek és könnyebben boldogulnak az életben.
A válaszadók többsége szerint a magyarok keveset mosolyognak, amiért a legtöbben a pesszimista alaptermészetüket tartották felelősnek. A munkahelyi problémák és a család okozta stressz második volt ezen a listán.
A lazaság segít az üzletben
A mosolygást az mfor.hu által megkérdezett menedzserek is fontosnak tartották ahhoz, hogy eredményesek legyenek az üzleti életben. A laza magatartásnak kézzel fogható előnyei is vannak - véli Horvát Zoltán, az Atlantis Child tréningcég tanácsadója.
Jó közérzettel olyan problémákra is megoldást lehet találni, amelyekkel szemben egyébként tanácstalanok lennénk. A szakember szerint a közvetlenség pozitív hatással lehet a kapcsolattartásra úgy a beosztottakkal, mint a felettesekkel, s egy bátorító mosoly segíthet elkerülni a "lefelé taposó" imázst.
Van, aki a humorban hisz
Damján Tamás szerint a mosoly önmagában az üzleti életben sem elég. A Dell country managere a kedvesség és a partnerrel szembeni nyitottság fontosságára hívta fel a figyelmet. "Az üzleti tárgyalás során természetes a felek komolysága, arra azonban figyelni kell, hogy ne legyen túl merev a megbeszélés. Sokat segít a kölcsönös szimpátia" - tette hozzá Damján.
A vigyorisággal szemben szintén a humor jótékony hatására hívta fel a figyelmet Fekete István, a Joint Venture Szövetség elnöke. "Egy menedzsernek be kell rendezkednie arra, hogy olykor a saját elképzeléseivel ellenkező dolgokat valósítson meg. Ez csakis kellő humorral, ha úgy tetszik mosolyogva érhető el" - vélekedett Fekete. A frusztráció tűrésének képessége nélkül szerinte nem is lenne szabad vezetői pályát választani.
A vidám arckifejezés a kapcsolatteremtés szempontjából is igen fontos, fájdalmas tekintettel és panaszok áradatával ugyanis a partnerekre és a dolgozókra is negatív hatással van a vezető. "Energiát csakis attraktív és mosolygós ember képes adni környezetének" - állítja az elnök. Tapasztalatai szerint a magyar menedzserek közül sokan nem ismerik fel a fentiek jelentőségét.
A mosoly önbizalmat sugároz
Török Zsuzsa pszichiáter Feketéhez hasonlóan úgy látja, hogy a vezetők közül nem mindenki meri használni a mosolyt. A menedzsereknek is meg kell keresni azokat a helyzeteket, amikor a száj elhúzásával közvetlenebbé tudják tenni az üzleti megbeszélést - mondta az mfor.hu-nak Török Zsuzsa. Egy tárgyalóasztalnál mosollyal is oldható a feszültség, azonban a túlzott reakciók (például a vihogás) vagy az ironikus vigyor visszaüthet.
"A mosoly mindenképpen az önmagával tisztában lévő ember közvetlen megnyilvánulása legyen. Jelentse azt, hogy az illető magával és a másik személyével is elégedett" - mondja a pszichiáter. A szorongást leplező zavart nevetgélés viszont épp az ellenkező hatást éri el a partnernél, taszító lehet.
Hankiss és a mosolygós országA mosoly és a jókedvűség fontosságára Hankiss Elemér szociológus is több alkalommal felhívta a figyelmet. "Egy vállalat vagy akár az ország sikeressége nem pusztán gazdasági tényezőkön múlik. Már azzal is hatalmas lépést tennénk a fejlődés irányába, ha társadalmunkat a külföldiek számára kissé befogadóbbá, illetve magunkat mosolygóssá tennénk" - mondta a Stratégia 2006 című konferencián tartott előadásában 2005 novemberében.
Nagy Vajda ZsuzsaMenedzsment Fórum