Egyelőre nem indított be látványos folyamatokat a kábeltévépiacon, hogy eltörölték azt a korlátozást, amely szerint a lakosságnak csupán egyharmadát láthatja el tévéadásokkal egy-egy szolgáltató. A nagyobb cégek egyelőre kivárnak, azaz senki nem kezdett látványos terjeszkedési hullámba.
Óvatos duhajok
A szolgáltatók nyilatkozatai is óvatosak. A UPC-nél azt mondták az mfor.hu-nak, hogy a korlátozás megszűnése konszolidálhatja a ma is több mint 300 szereplős kábeltelevíziós piacot. Ez az iparág versenyképessége szempontjából kívánatos lenne. "Cégcsoportunk - miként korábban is - folyamatosan vizsgálja a piaci lehetőségeket, hogy a korszerű, integrált távközlési szolgáltatásokat mind több magyarországi háztartás részére elérhetővé tegye" - fűzte hozzá Hagymásy András, a cég kommunikációs igazgatója. Azt is világossá tette azonban, hogy jelenleg nincs folyamatban más szolgáltató felvásárlása.
A Magyar Telekom csoport tulajdonában lévő T-Kábelnél szintén azt közölték, hogy a társaság - eddigi gyakorlatának megfelelően - a jövőben is tervez további terjeszkedést, részben a még lefedetlen területeken saját hálózatának
bővítése által, részben más kábelszolgáltatókra ráépítve párhuzamos
infrastruktúra kialakításával. Emellett a cég folyamatosan figyeli a más kábeltelevíziós szolgáltatók felvásárlására kínálkozó lehetőségeket is.
Sajátságos viszonyok
Lehetőség pedig van bőven: mivel a Nemzeti Hírközlési Hatóság szakemberei szerint is igen gyorsan szűnnek illetve alakulnak meg kisebb kábelszolgáltatók, ezért pontosan nem is lehet tudni, hány hálózattulajdonos működik a piacon. Annyi biztos, hogy számuk háromszáz körül van. Ezek többsége persze nagyon kis cég: sok esetben előfordul, hogy kistelepülési önkormányzat vagy lakótelepi lakásszövetkezet üzemeltet kábeltévé-szolgáltatót.
Az ilyen kis szolgáltatók sokszor nem is piaci alapon működnek, inkább egy adott földrajzi területen pótolják közösségi erőből azokat a szolgáltatókat, amelyek eddig nem láttak üzleti lehetőséget a megjelenésben - mondta az mfor.hu-nak Kis Gergely, a GKIeNet gazdaságkutató cég ügyvezető igazgatója. Véleménye szerint ahogy a piac fejlődik, egyre több ilyen miniszolgáltató tűnhet el, bár a sajátságos magyar viszonyok miatt megjósolni sem lehet, hogy mikorra mehet ez végbe.
Kivárnak
A szakértő ugyanis úgy véli: attól, hogy eltörölték a magyar médiatörvényből a piackorlátozó passzust, a kistelepülések nem váltak sokkal vonzóbbá a kábelcégeknek. Annál is inkább igaz ez, mivel ezeken a területeken már most is sokan néznek műholdon keresztül televíziót. Sőt, Kis Gergely szerint azért sem láthatunk pontosan a jövőbe, mert nem tudhatjuk, mit hoz a digitális átállás.
A lakossághoz földi sugárzással eljuttatott, kiegészítő szolgáltatásokat (online tévéújság) is tartalmazó szolgáltatás elindulásának európai uniós határideje 2012: addigra a régi analóg sugárzást le kell kapcsolni. Márpedig a digitális földi sugárzást kínáló jövőbeni szolgáltatók csak akkor szerezhetnek előfizetőket, ha egy kicsit mindenkinek - kábelesnek, műholdasnak egyaránt - aláígérnek.
A szakértő szerint ezért a közeljövőben főleg a nagyobb városokban bontakozhat ki élesebb verseny a már piacon lévő nagyobb kábelszolgáltatók között. Hozzátette: a cégek itt is nagyon meg fogják nézni, mire költik pénzüket, mivel "senki sem szívesen fektet olyasmibe, aminek nem látja biztosan a megtérülését".
L. Nagy GáborMenedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok: 2009-re lehet digitális földi sugárzás Magyarországon Jelentősen drágulhat a kábeltévé-szolgáltatás Visszavonta Brüsszel a magyar kábeltévék miatti vizsgálatot