"Nem is emlékszem, hogy volt-e valaha ilyen munkaerőhiány. Manapság már vidéken is nehéz megfelelő embereket találni, holott ott korábban kevesebb volt a munkahely" - nyilatkozta a lapnak Milan Teply, a legnagyobb csehországi tejipari vállalat, a Madeta részvénytársaság főnöke. A Siemens iparvállalat, valamint a Skoda Autó autógyár képviselői egyaránt azt állították, hogy jelenleg mintegy 500 szakképzett munkaerőre lenne szükségük. Jobb a helyzet a pénzügyi szolgáltatások terén, mert a bankok igényei általában néhány tucat személyről szólnak. Elemzők szerint ez nyilván annak eredménye, hogy a pénzügyi szférában vannak a legjobb keresetek, a cseh átlagbérek duplája.
A megkérdezett ipari üzemek 88 százaléka állította, hogy szüksége lenne új alkalmazottakra. A felmérésből kiderült, hogy nagy hiány mutatkozik a kamionvezetőkből, s általában gépkocsivezetőkből, elárusítókból és számítógépes szakemberekből.
A cégek egyharmada a munkaerőhiányt külföldiek foglalkoztatásával tervezi megoldani. Jelenleg mintegy 210 ezer külföldi állampolgár dolgozik hivatalos engedéllyel Csehországban. A legtöbb külföldi Szlovákiából, Ukrajnából és Lengyelországból származik. Ugyanakkor néhány tízezerre becsülik azok számát, akik engedély nélkül dolgoznak az országban.
Számos vállalat az utóbbi időben a fiatalabb nyugdíjasok körében keres új munkaerőt. A Globus üzletlánc például az állami munkahivatalok közvetítésével megszólította a nyugdíjas klubokat, s alkalmazást kínál az érdeklődőknek. "Sok olyan munkahely van, amit nagyon jól be lehet tölteni a nyugdíjasokkal" - jelentette ki a Globus képviselője.
A megszólított cégek mintegy 60 százaléka megerősítette, hogy a növekvő munkaerőhiány nyomást fejt ki a bérnövekedés irányában is. Több cseh gazdasági elemző is az utóbbi időben felhívta a figyelmet arra, hogy az ősz folyamán éles vitákra lehet számítani a cégek és az alkalmazottak érdekeit védő szakszervezetek között a jövő évi bérszintről.