A szakemberek megfigyelése szerint a terápia kezdetén a workaholisták ugyanúgy viszonyulnak a gyógyuláshoz, mint a munkához: kényszeresen dolgoznak a kezelésükön. A cselekvéskényszer csak a terápia későbbi szakaszában enyhül.
A munkamánia végzetes kimenetelű is lehet. Egy kutatási eredmény szerint azok a középkorú férfiak, akik öt évig nem mennek szabadságra, nagy valószínűséggel kilenc éven belül meghalnak.
A férfiak a fő áldozatok
A munkamánia elsősorban a férfiakat sújtja, akiket jobban érint a társadalmi teljesítménykényszer. Sok férfi úgy érzi, csak a megfelelő teljesítményt kell elérnie, más feladata nincs az életben. Sokan vannak a munka-alkoholizmusban ( másik elterjedt angol nevén: work syndrome-ban ) szenvedő betegek között, akiknek nehezére esik a személyes kapcsolatok kialakítása, fenntartása, ezért a magánélet elől lényegében a munkába menekülnek.
A munkamánia talán Japánban a legelterjedtebb. A japán nyelvnek külön szava van - karosi - arra, ha valaki belehal a munkába. A távol-keleti ország mellett az Egyesült Államokban elterjedt még a betegség. A Szilícium-völgyben megjelentek az alvókapszula-jellegű lakások: arra a pár óra, amíg valaki nem dolgozik, nincs többre szüksége.
Kapcsolódó anyag
Menedzserbetegség, nem csak menedzsereknek
Munkamániás Ön?
Ön evés közben is dolgozik? Attól fél, ha nem hajt elég keményen, elveszti az állását?