A leggyakoribb tévhit, amivel meg kell küzdenie a középkorú vagy idősebb álláspályázónak, hogy kevésbé rugalmas és hatékony, mint a fiatalabbak. Ez a nézet durva általánosítás a munkaadók részéről, hiszen senkinek nem a kora szabja meg a gondolkodásmódját.
A döntéshozók legtöbbször azt feltételezik az idősebb korosztályba tartozó munkavállalóról, hogy nem a jövőbe tekint. Kevésbé dinamikus, túl hosszú időt tölt el egy-egy döntéssel, nem tudja felvenni a "fiatalos" munkatempót.
Az előítéletekkel szemben
Mi igaz és mi nem az idősebbekre hátrányos beidegződésekből?
A multinacionális vállalati kultúrába való beilleszkedés valóban nem könnyű annál, aki korábban nem nemzetközi cégnél dolgozott, de nem lehetetlen. Ami valóban jellemzőbb a fiatal munkavállalókra, az az erősebb idegennyelv-tudás.
A rugalmatlanság, amivel gyakran megvádolják az idősebb korosztályt, a szakértők szerint elsősorban nem az életkoruk következménye, hanem annak, hogy korábban ők kezdeményezték és hajtották végre a munkahelyen a változtatásokat, és ezért nem szivesen vesznek részt az újabb reformokokban.
Az idősebbek azonban jelentős felhalmozott tapasztalattal is rendelkeznek. A több évtized alatt felhalmozott tudás előnyként is kiemelhető a munkakeresés során.
"Meg kell próbálniuk a hosszabb munkaviszony során szerzett hasznos és sokszor egyedülálló tapasztalataikból előnyt kovácsolni a munkaerőpiacon - tanácsolta Juhos Andrea, a Dreake Beam Morin szakértője a Figyelőben -, hisz az évek során szerzett bölcsesség nem pótolható a fiatalos dinamizmussal."
Az idősebb munkakeresőknek átgondoltabban kell állást keresniük. A tapasztalat mellett a pályájuk során megszerzett kapcsolati tőkéjüket is érdemes mozgósítaniuk.
Nemzetközi felmérések szerint a középkorúak több mint fele kapcsolatrendszerének aktivizálásával találja meg új munkahelyét, ha valamiért karriermódosítást hajt végre. Idősebb korban ez a leghatékonyabb álláskeresési módszer.
Idehaza azonban a 35-40 év feletti álláskeresők stigmatizálva érzik magukat - köszönhetően a munkanélküliséggel kapcsolatos évtizedes gondolkodásmódnak -, és vonakodnak érdeklődni ismerőseiknél, barátaiknál, volt kollégáiknál ás ügyfeleiknél.
Munkavállalók 40 év felett - kinek kellenek?
Az életpálya leghosszabb, legaktívabb szakasza a középső időszak, 35-45 éves kor között.