3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarországról csaknem 1400-an pályáztak az EU - intézményekben a bővítés előkészítésével összefüggésben az idei évtől megnyíló álláslehetőségekre.

A pályázatok beadásának határideje január 10-én járt le, s eddig az időpontig a 2004-es csatlakozásra készülő tíz országból összesen 22 ezren, a jelenlegi tagországokból pedig 3400-an jelentkeztek a most meghirdetett mintegy félezer állásra. Az Európai Bizottságnak a kiválasztási és felvételi eljárásokat bonyolító hivatala e napokban fejezi be a beérkezett pályázatok előzetes értékelését, és hamarosan nyilvánosságra hozza a sikeres jelöltek hivatkozási számát (a nevüket nem). Maguk az uniós intézmények - a bizottság, az Európai Parlament és a miniszterek tanácsának apparátusa - ezt követően, a tervek szerint még ebben a hónapban kezdik meg a válogatást az előszűrésen átesett jelöltek között.

A mostani első lépcsőben az uniós intézmények még csak meghatározott időre szóló szerződéses állásokra hirdettek pályázatokat, tisztviselői és adminisztrátori kategóriákban. A hivatal azonban még ebben az évben további nyílt pályázatokat ír ki a tagjelölt országok jelentkezői számára állandó posztok betöltésére. A sikeres pályázók a Brüsszelben, Luxembourgban vagy Strasbourgban működő uniós intézmények valamelyikénél fognak dolgozni.

Pályázati feltétel volt, hogy a jelentkező a 2004-ben csatlakozó 10 ország vagy a jelenlegi tagországok valamelyikének állampolgára legyen, alaposan ismerje az előbbiek legalább egyikének a nyelvét, illetve a munkához szükséges szinten beszéljen angolul, franciául vagy németül. Felsőfokú végzettséget azonban csak a tisztviselői kategóriába tartozó posztokra pályázó jelöltektől várnak, adminisztrátori állásokra középfokú végzettséggel is lehetett jelentkezni.

Lengyelországból jelentkeztek a legtöbben, több mint tízezren. A második helyen a szlovákok állnak, csaknem hatezer pályázóval. A jelentkezők számát tekintve Magyarország a visegrádi országok között az utolsó helyen áll (1364 pályázattal), bár Csehországból is csak mintegy 1900 jelölt próbált szerencsét. A többi hat tagjelölt ország egyenként néhány száz pályázóval képviselteti magát a Brüsszelben eddig közölt - még nem végleges - adatok szerint. A magyar jelentkezők túlnyomó többsége, több mint 90 százaléka tartotta megfelelőnek angol nyelvismeretét a megpályázott uniós állás betöltéséhez, de a németet és franciát is több mint egyharmaduk jelölte meg.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!