3p

A Mol Nyrt. szerdán szerződéseket kötött az olasz Eni társasággal annak csehországi, szlovákiai és romániai leányvállalatainak megvásárlásáról, beleértve a jelenleg Agip márkanév alatt működő 208 benzinkútból álló kiskereskedelmi hálózatot - közölte a társaság a tőzsde honlapján szerdán.

Az ügylet magába foglalja az Eni nagykereskedelmi érdekeltségeinek átvételét Csehországban, Szlovákiában és Romániában. A Mol közleményében hangsúlyozza, hogy a tranzakcióval közel 2000 benzinkútra nő a cégcsoport 11 országban működő kiskereskedelmi hálózata. A tranzakció zárása további feltételek teljesüléséhez, többek között a versenyhivatali engedélyhez megszerzéséhez kötött. Az Enivel megkötött ügylet része a nagykereskedelemi üzletág, a három országban található regionális központ, valamint az alkalmazottak átvétele - olvasható a közleményben.

Az újonnan vásárolt töltőállomások jelentősen hozzájárulnak a cég piaci pozíciójának megerősítéséhez és vásárlók közvetlen eléréséhez, a hálózatok integrációjával a Mol célja további kis- és nagykereskedelmi szinergiák elérése, valamint a költségek optimalizálása - írták. A lépés összhangban van a Mol csoport fő finomítóinak ellátási rádiuszán belüli jelenlét kiterjesztését és a kiskereskedelmi piaci részesedés növelését célzó stratégiájával.

A BÉT honlapján megjelent tájékoztatás szerint Csehországban a 125 új benzinkútnak és a szintén csoporthoz tartozó 24 Slovnaft és 125 PAP Oil töltőállomásnak köszönhetően a Mol kiskereskedelmi piaci részesedése meghaladja a 10 százalékot, és a 274 töltőállomással a Mol csoport lesz a második legnagyobb üzemanyag kiskereskedő az országban. A megvásárolt Eni hálózat 40 százaléka autópályák mellett, illetve nagyvárosokban található és az átlagos töltőállomásra vetített értékesített mennyiség csaknem duplája az országos átlagnak. Szlovákiában 253 benzinkút tartozik majd a teljes hálózathoz, a most felvásárolt 41 töltőállomással tovább nő a Slovnaft átlagos forgalma és a vásárlói érték.

Az akvizíció meghatározó lépés a Mol romániai stratégiájában is, amelynek célja a piaci részesedés növelése. A 42 új kútnak köszönhetően a Mol Románia 189, nagy forgalmú töltőállomást üzemeltet majd, így a csoport teljesíti növekedési céljait az országban és tovább növeli kiskereskedelmi hálózatának lefedettségét és a kiskereskedelmi piaci értékesítés 12 százalékát adja - olvasható a Mol közleményében.

Ugyancsak a Mol és Eni által kötött megállapodás része az Eni Ceska Rafinerska-ban lévő részesedésének megvétele, azonban az Unipetrolnak, a Ceska Rafinerska többségi tulajdonosának elővásárlási joga van a részesedésre. Az Eni 32,44 százalékos részesedéssel rendelkezik a bérfeldolgozással működő Litvinov és Kralupy finomítókban Csehországban. A tulajdoni hányadra jutó finomítói kapacitás 57 ezer hordó/nap, a teljes benzin és dízel termékkihozatal aránya meghaladja a 65 százalékot.

"Kelet-közép-európai kiskereskedelmi növekedési stratégiánk mérföldköve ez az akvizíció. A felvásárolt kutak átlagos forgalma a legjobb három között van a "márkázott" szereplők között a cseh üzemanyagpiacon. A felvásárlást követően a Mol-csoporté lesz a második legnagyobb benzinkúthálózat Csehországban. A Mol egyúttal jelentősen megnöveli kiskereskedelmi lefedettségét Romániában is, és nagy lépést tesz a Slovnaft márkajelenlétének erősítése érdekében Szlovákiában" - idézi a Mol közleménye Lars Höglundot, a cégcsoport kiskereskedelmi ügyvezető igazgatóját.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!