4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ugyan év eleje óta fokozatosan csökken a nyilvántartott álláskeresők száma, az sokkal inkább a járadékjogosultság megszűnésének köszönhető, mint új munkaszerződéseknek. Mfor.hu-háttér.

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat júniusi adatközlése szerint 524 352 nyilvántartott álláskereső volt összesen Magyarországon. Ennél alacsonyabb értékre legutóbb 2009. januárjában volt példa, amikor 509 100 fő volt regisztrálva a munkaügyi hivataloknál. Sőt, 2012. januárja óta fokozatosan csökken ez a létszám. Mindez első ránézés után arra engedhetne következtetni, hogy a munkaerőpiac már hatodik hónapja több munkanélkülit képes "felszívni", mint ahány új állástalan kerül a piacra. Érdemes azonban mélyebbre ásni a statisztikában.

Az adatok szerint ugyanis a nyilvántartott álláskeresők számának hónapok óta tartó csökkenése elsősorban a kormány által megváltoztatott segélyezési rendszernek köszönhető. Vagyis a csökkenés sokkal inkább a járadékjogosultság megszűnésének eredménye, mint az érintettek munkaerőpiacon történő elhelyezkedése. Júniusban az álláskeresési járadékból kilépők száma 31 157 volt, ám ebből mindössze 5867 fő tudott elhelyezkedni, tehát mindössze 18,8 százalékuk. Előző év azonos időszakához képest ráadásul közel ugyanennyi kilépő közül (akkor 31 530-an voltak) több mint kétszerannyian, 12 499-en helyezkedtek el a piacon. A június 5867 főnél kevesebben egyébként 2009. januárjában voltak, akkor még az ötezer főt sem érte el azok száma, akik munkaszerződésnek köszönhetik a járadékjogosultság megszűnését. Ennél azonban beszédesebb, ha az álláskeresési járadékból kilépőkhöz viszonyítjuk az elhelyezkedés miatti kilépők számát. 2012. júniusában ők 18,8 százalékot képviseltek, ami 7,5 éves mélypontot jelent. Ennél kisebb részt 2005. januárjában képviseltek, 17,7 százalékuk került ki az álláskeresési járadékosok közül elhelyezkedés miatt. Mindezek fényében pedig máris nem örülhetünk annyira a regisztráltak számának fokozatos csökkenésének.

Ráadásul az elhelyezkedés nehézségeire enged következtetni az is, hogy egy éve nem volt ennyire magas az átlagos munkanélküli regisztrációs idő: júniusban 345 napot közölt a hivatal. Ezzel összhangban a tartósan munkanélküliek, vagyis az egy éve állastalanok száma 10 hónapos csúcsra került 2012. júniusában. A friss statisztika szerint 137 567-en voltak az év hatodik hónapjában azok, akik huzamosabb ideje nem találnak munkát maguknak.

Ha a kategóriák alapján vizsgáljuk meg az álláskeresők összetételét, akkor meg kell még említeni a szakképzettlen állástalanok létszámát, hiszen az 3,5 éves mélypontra került. A júniusi statisztika szerint ugyanis 261 649 főnél kevesebben 2009. januárjában voltak: akkor 258 500 szakképzetlen volt munka nélkül.

Még mindig gyengélkedik a piac a munkahelyteremtésben

2012. májusához képest alig történt változás a létrejött munkahelyek számában, hiszen közel 1200-zal 33 447-re emelkedett a szám, mely ezúttal a piac által létrehozott több új munkahelynek köszönhető. Az állami támogatással létrejövő állások száma ugyanis gyakorlatilag stagnálást mutat: alig 50 munkahellyel több a júniusi 19 761 az előző hónaphoz viszonyítva - bár az NFSZ közlése szerint ez még mindig többségében közfoglalkoztatás keretében jött létre.

Júniusban a piac önerejéből létrejövő 13 686 álláshely több mint 1100-zal több az előző havinál, sőt ennél többet utoljára tavaly októberben tudtak létrehozni a vállalkozások: akkor 14 700 munkahely nyílt meg az álláskeresők számára. Ebből arra is következtethetnénk, hogy lassan a piac munkahelyteremtő képessége az elmúlt hónapok rendkívüli gyengélkedése után helyreáll, amit megerősíthetne az a tény is, hogy a támogatott, illetve a nem támogatott álláshelyek aránya fokozatosan közelít egymáshoz. Az összes új munkahelyen belül az új piaci álláshelyek júniusi 41 százalékos arányánál jobbra legutóbb 2010. decemberében volt példa: akkor az új álláshelyek 74 százalékát nyitotta meg önerőből a piac.

Ha azonban éves bázison vizsgáljuk a friss 13 686-as adatot, azt kell látni, hogy az közel 3000-es elmaradást mutat 2011. júniusához képest. Tehát ez már megingathatja a hitet, hogy a most közölt statisztika jelentős előrelépést jelenthetne.

Az optimizmus hiábavalóságát pedig végképp megerősíti az alábbi grafikon is: a piac által teremtett munkahelyek éves gördülő száma továbbra is követi a csökkenő trendet, mely a júniusi adattal kiegészülve is az elmúlt több mint félév ütemének (átlagosan 2500-as csökkenésnek) megfelelő mértékű mérséklődést mutat.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!