A létesítmény az utolsó fázisát jelentette annak a négy évig tartó, több mint kilencmilliárd forint (45 millió dollár) összegű beruházási programnak, melyet a GE által 2006-ban felvásárolt, Zenon Environmental Inc. indított el. A programot a magyar kormány félmilliárd forinttal támogatta.
A világ legkorszerűbb ultraszűrős membrángyárában ötszáz fő állít elő a víz- és szennyvíztisztítás területén használt membráncsöveket, melyek a szennyezőanyagokat molekuláris méretben képesek kiszűrni.
A Zenon korábban Tatabányán épített kutatólaboratóriumot, majd 2001-ben döntötték el, hogy Oroszlányban membrángyárat építenek. 2002-től 2006-ig három fázisban hozták létre az üzemet - mondta el Zsirai István, a Zenon Membrane Solution globális gyártási szervezetének alelnöke.
Tizenöt perc alatt ivóvíz
A gyár az alapítása óta bekövetkezett fejlesztésekkel megnégyszerezte kapacitását. Az üzem tavalyi árbevétele cégbírósági adatok szerint elérte a 13 milliárd forintot.
A Zenon membrántechnológiáján alapuló, konténerbe szerelt víztisztító rendszerei képesek arra, hogy üzembe helyezés után 15 perccel a legrosszabb minőségű nyersvízből is ivóvizet állítsanak elő. A vállalatot 2006-ban felvásárolta a General Electric Company részét képező GE Water and Process Technologies.
15 ezer fős létszámával a GE a legnagyobb amerikai munkáltató és 1,1 milliárd USD értékű beruházásaival a legnagyobb befektető, valamint a harmadik legnagyobb exportőr Magyarországon.