2p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A közhiedelemmel ellentétben nálunk nagy a vállalkozói aktivitás és nem csak kényszervállalkozók uralják a mezõnyt. Igaz, hogy a kockázati tõke és a külsõ befektetõ hiánycikknek számít a gazdaságban.

29 országból a világon a 8. Európából pedig Írország mögött a második helyen állt hazánk 2001-ben a vállalkozói aktivitást illetően, és ezt a pozíciónkat a tavalyi gazdasági visszaesés ellenére is megőriztük - mondta el Szerb László, a Pécsi Tudományegyetem docense, aki a nemzetközi felmérés hazai kutatás vezetője.

A parlament vállalkozásfejlesztési, ipari és kereskedelmi albizottságának tagjai azt is hallhatták: a környező országokénál nálunk jelentősen magasabb a vállalkozói aktivitás és ez a korábbi elképzelésekkel ellentétben nem a kényszervállalkozások nagy száma miatt alakult így. A 2001-es felmérés adatai szerint a hazai kezdő- és fejlődő vállalkozások 68 százalékban a lehetőségre alapozva jöttek létre és nem kényszerből.

Ez a világátlagnál alacsonyabb arány, de más téren is vannak még lemaradásaink, például ezer vállalkozásból mindössze egy létrejöttéhez járul hozzá kockázati tőke. A külső befektetők, az angolból átvett kifejezéssel élve úgynevezett angyali tőke aránya pedig ennek nyolc, tízszerese. A befektetések összege viszont átlagosan mindössze egy millió forint, ami az egy nyolcada a nemzetközi felmérés középértékének.

A világátlagnak megfelelően ugyanakkor Magyarországon is kétszer annyi a vállalkozók között a férfiak száma, mint a nőké. Az albizottság tagjai a gazdasági tárca kis- és középvállalkozásokról szóló 2001-es adatairól is képet kaphattak. Mint elhangzott, ebben a csoportban dolgozott a foglalkoztatottak csaknem 64 százaléka, a GDP-nek azonban nem egészen felét adta ez a réteg. Javultak a hitelhez jutás lehetőségei, nőtt a pályázatok száma és az azon elnyerhető, illetve kiosztott támogatások összege. A pozitív pénzügyeket érintő változások pedig folytatódtak. Uniós csatlakozásunkkal például a pályázati adminisztráció terhei aligha csökkennek majd.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!