3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Továbbra is magyar társaság vezeti a tréningcégek régiós toplistáját, a hazai rangsor élmezőnyét pedig itthoni cégek uralják. Az idei évben a tréningekre költött összegek legalább 10 százalékkal haladják majd meg az előző évit.

Idéntől élénkülés várható a tréningpiacon

Konzorciális együttműködés a cégek között

A tanulmány szerint Magyarországon az első konzorciális együttműködésre a 90-es évek közepén került sor a Door-Inside, az Inside Games és a TMI között. A kapcsolat azonban nem tartott sokáig. A legújabb hasonló próbálkozás több közepes és kisebb tréningcég stratégiai együttműködése, a Flow csoport. A csoport tagjai (Ark, BB Consulting, Creanova, Human Telex, Let, Manmore) megtartották vállalati kereteiket, de igyekeznek a nyilvánosság előtt közösen fellépni, önmagukról összevont adatokat kommunikálni, és a saját honlapok mellett egy közöset is fenntartani. Ezáltal ugyanis a csoport nagyobb eséllyel szállhat versenybe a nagy volumenű megbízásokért.

Lengyelországban három nagy (a piacvezető Specialist & Friends, a második Acceptus és hatodik TMI Poland), illetve három kisebb cég hozott létre közös működési keretet. A z így létrejövő társaság, a House of Skills azonban egy év alatt 25 százalékot vesztett közös árbevételéből. Igaz, ez a piac általános visszaesésével is magyarázható.

E-learning: az áttörő sikerre még várni kell

Az e-learning öt évvel ezelőtti magyarországi megjelenésekor reális alternatívának tűnt a tantermi tréningekkel szemben vagy mellett. 2000 óta azonban ez a bizakodás alaptalannak bizonyult.

Az e-learning egyelőre nem képes helyettesíteni a készségfejlesztő tantermi tréningeket, a megbízók továbbra is főként az informatikai, nyelvi- és szakmai oktatás segédeszközét látják benne. Igaz, idén első alkalommal - az állami megrendelések mellett - már mérhető bevételeket is realizálnak a nagyobb szereplők, az az Eduweb, a Sabedu és a Synergon Education.

Fellendülés várható a szektorban

2005 az eddigi trend megfordulását mutatja a tréningpiacokon: a cégek zöme várhatóan sikeres évet zár néhány hónap múlva. Ebben az évben a tréningekre költött összegek legalább 10 százalékkal haladják meg az előző évit, ezzel a piac biztosan meghaladja a 7 milliárd forintot.

Élénkítő hatást gyakorol a szektorra, hogy 2005-re szinte minden vállalat megtalálta a módját, hogy felhasználja munkatársai képzésére a szakképzési hozzájárulás egy részét. A tavalyi év elmaradt, illetve elkésett kiadásai is megjelentek áthúzódó tételként a 2005-ös növekedésben.

Emellett ez az első év, amikor az uniós források érezhetően hozzájárulnak a tréningek volumenéhez. 2004-ben a HEFOP-ra (Humán Erőforrás Fejlesztési Operatív Program) és az NFT-re (Nemzeti Fejlesztési Terv) 130 sikeres pályázat érkezett. A jelentkezők többsége 2005-ben kezdte a támogatási összegek lehívását, és ezek jelentős része a tréningpiac szereplőihez került.

A 2005-ös év - a HEFOP újabb körének köszönhetően - az eddigieknél nagyságrendekkel nagyobb támogatási összeget jelent, a végrehajtás nagy része azonban áthúzódik 2006-2007-re. Végeredményben az akár többmilliárdos többlethez is juttathatja a cégeket.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!