Közéleti vitát váltott ki szerdán Franciaországban, hogy az EDF állami energetikai társaság élére kinevezett Henri Proglio korábbi cége, a magánkézben lévő Veolia környezetgazdálkodási vállalat - amelynek eddig elnöke volt - igazgatótanácsának tagja marad, s ezentúl a két helyről évi 2 millió eurós jövedelemhez jut.
Proglio tavaly novemberi kinevezésekor az EDF élére Christine Lagarde gazdasági miniszter ígéretet tett a nemzetgyűlésben arra, hogy az új elnöknek a két elkötelezettsége ellenére csak egy fizetése lesz, mégpedig az állami vállalattól, amelynek vezetését Francois Fillon kormányfő személyes felkérésére vállalta el. A tárcavezető azonban kedden megerősítette, hogy Proglio évi 1,6 millió eurós elnöki fizetése mellett a Veoliától is felvesz 450 ezer eurós honoráriumot az igazgatótanácsi tagságáért.
A baloldali ellenzék a túl magasnak tartott összegek mellett a két poszt közti összeférhetetlenséget is kifogásolta, s kétségbe vonta azt, hogy a Veoliához továbbra is kötődő Proglio megfelelően tudja majd védeni az állami energiaóriás érdekeit.
"Megértem a polémiát, hiszen óriási összegekről van szó" - mondta a költségvetési miniszter a France 2 közszolgálati televízióban. Eric Woerth szerint ugyanakkor meg kell adni minden lehetőséget az új elnöknek, hogy sikeresen végezhesse a munkáját. Arra is felhívta a figyelmet, hogy Franciaországban még mindig nem fizetik meg annyira a vállalatvezetőket, mint más országokban.
A Veolia élén 2008-ban 1,6 millió eurót, 2007-ben pedig 2,5 millió eurót kereső Proglio csak azzal a feltétellel fogadta el az EDF elnöki székét, ha megőrizheti a magánszektorban élvezett bérszínvonalát.
MTI