A jogszabály módosítása komoly ellenérzést váltott ki a német lakosság körében, többen tartottak attól, hogy az illegálisan alkalmazott takarítónő esetén is börtönbüntetéseket szabhatnak ki a hatóságok. Erre azonban nem kerül sor, noha a törvények szerint akár több év börtönre is ítélhetik azt, akit feketemunkán érnek tetten a munkaügyi felügyelők.
Mint a német munkaügyi minisztérium államtitkára a Spiegelnek elmondta a tiltakozásokat megértik, ám a lakosság félreértette a törvényhozók szándékát. Természetesen kisebb súlyú szabálysértés esetén csupán pénzbüntetésre kell számítani. A kishalakkal szemben, a zsíros üzleteket bonyolító illegális foglalkoztatók azonban komoly retorziók elé néznek a német munkaügyi szabályok szerint.
Mint a munkaügyi tárca illetékese elmondta a takarítónők nem fognak börtönbe kerülni, a két éves börtönbüntetés nem a háztartásokban alkalmazottakra vár. A büntetések kiszabásánál figyelembe veszik, hogy munkahelyen, vagy magánszemélyeknél alkalmaznak feketén embereket. Azt azonban kilátásba helyezte Barbara Hendricks, hogy azon cégek, ahol nem jelentik be a munkavállalókat, legalább 1500 eurós dolgozonkénti büntetést kockáztatnak.
Kapcsolódó anyag
Tíz év börtön feketemunkáért
Jelentős változások elé néz a német munkaerőpiac
Nem csukják le a német feketemunkásokat
Míg korábban csak szabálytalanságnak minősült a feketemunka, egy a német pénzügyminiszter nevével fémjelzett törvénymódosítás következtében a közelmúltban bűncselekmény lett.