Száznál kevesebb olyan vállalat van ma Magyarországon, amely képes a folyamatos szellemi megújulásra, s ezt a nemzetközi versenyben elért eredményeik bizonyítják - hangsúlyozta Závodszky Péter, a Magyar Innovációs Szövetség alelnöke a Magyar Innovációs Klub csütörtöki budapesti rendezvényén.
Az MTI beszámolója szerint az alelnök elmondta, ez igen kevés Magyarország lakosságszámához viszonyítva. A magyar innovációs nagydíjra beadott pályázatok és a díjnyertesek is mindig ebből a körből kerülnek ki. Az innovációs járulék bevezetése - amelyet sok támadást követően fogadott el az Országgyűlés - változtathat a helyzeten, kellő ösztönzést adhat szélesebb vállalati körben az innovációnak - vélte a szakember.
Pongorné Csákvári Marianna, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára fontosnak tartotta, hogy több vállalkozás kapcsolódjon be az innovációs tevékenységbe. A mikro-, kis- és közepes vállalkozásoknál ezt sokszor a fejlesztésekhez megszerezhető hitelek hiánya akadályozza - mondta a helyettes államtitkár. Egy hozzászólásra válaszolva kitért arra is, hogy a jogi akadályok elbontásával kellene elősegíteni az egyetemi kutatóhelyek és a vállalkozások gyakorlati hasznot hozó kapcsolatait. Szólt arról is, hogy jelenleg Magyarországon a GDP körülbelül 1 százalékát fordítják kutatásra, fejlesztésre.
Siegler András, az Oktatási Minisztérium helyettes államtitkára arra figyelmeztetett, hogy a GDP növekedésében ma sokkal nagyobb szerepet töltenek be a külföldről behozott innovációs eredmények, mint a magyar K plusz F. Ezen változtatni kell, hogy nagyobb szerepet kapjon a saját kutatás, fejlesztés. Magyarország csak így vehet részt eredményesen az Európai Unió által kitűzött cél megvalósításában, miszerint 2010-re a GDP 3 százalékát kellene K plusz F tevékenységre fordítani úgy, hogy ennek kétharmada a magánszférában realizálódjon.
Pakucs János, a Magyar Innovációs Szövetség elnöke szólt arról, hogy ismét meghirdetik az innovációs nagydíj pályázatát. Az idei, az innovációval elért gazdasági eredményekkel lehet majd pályázni jövő év február 23-ig. A 2002-es eredményei alapján a Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Rt. nyerte el az innovációs nagydíjat. Bogsch Erik, a cég vezérigazgatója a rendezvényen elmondta, hogy 4.500 dolgozót foglalkoztatnak Magyarországon, 2.500-at külföldön, a kutatók száma pedig 600. Az árbevételük 8 százalékát költötték eddig kutatás-fejlesztésre, jövőre ezt az arányt 9 százalékra emelik.
Nem elég innovatívak a hazai vállalatok
Száznál kevesebb olyan vállalat van ma Magyarországon, amely képes a folyamatos szellemi megújulásra, s ezt a nemzetközi versenyben elért eredményeik bizonyítják.