A Tőketerebesre tervezett hőerőművet az érintett helyi önkormányzati és állami szervek, civil társulások és az állampolgárok nagy része egyaránt ellenezte. Az Új Szó című szlovákiai magyar napilap szerint a tiltakozó nyilatkozatokat több mint tízezer ember írta alá a mintegy 22 ezer lakosú Tőketerebesen. A Cseh-szlovák Energetikai Részvénytársaság Tőketerebes mellett egy 885 megawatt teljesítményű széntüzelésű erőművet szeretett volna felépíteni. A beruházás tervezett értéke 1,3 milliárd euró volt.
A terv tiltakozási hullámot indított el Szlovákiában és Magyarországon is. Az eredetileg kiszemelt helyszín ugyanis alig egy kilométerre volt a város központjától, lakott terület tőszomszédságában. Az erőműépítést Magyarországon számos hegyaljai, hegyközi és alsó-bodrogközi település ellenezte. Attól tartottak ugyanis, hogy az uralkodó szélirány miatt a tágabb észak-magyarországi régiót, s azon belül a tokaji borvidéket is jelentősen szennyezte volna az ipari létesítmény. Határozottan ellenezte az ötletet a tokaji bort termelő szlovákiai gazdák és vállalkozók társulása is.
A Greenpeace mozgalom közleményben üdvözölte a szlovák hatóságok jogerős döntését. "A káros hatások leginkább hazánkat (Magyarországot) érintenék, mégpedig a világörökségnek számító Tokaj-hegyalja régiót és a Zemplén területeit. Ezzel egy 2006 óta fenyegető veszélyforrástól menekült meg Északkelet-Magyarország" - áll a közleményben. A dokumentum emlékeztet arra, hogy a szlovák hatóságok két körben is megtagadták az engedélyt, mivel a beruházó nem mutatta be szakmailag megfelelő módon a szénerőmű hatásait, a határokon átnyúló hatásokkal pedig egyáltalán nem foglalkozott".
Stoll Barbara, a Greenpeace kampányfelelőse leszögezte: nem az erőművek ellen vannak általában, álláspontjuk szerint azonban nem szennyező, hanem megújuló energiákra támaszkodó erőművekre van szükség. A klímaváltozás jelenlegi fokán fel sem merülhet újabb szén- vagy ligniterőművek építése. A megújulók már a mai technikai fejlettségi szintjükön is tökéletes versenytársai a "piszkos" energiáknak, a kormányzatoknak csupán annyit kell tenniük, hogy elhárítsák előlük az akadályokat, és ne támogassák tovább a fosszilis energiahordozókat - húzta alá.
A kampányfelelős a közleményben hozzátette: a Greenpeace célja, hogy ugyanígy megakadályozza a hasonlóan elavult és szennyező Mátrai Erőmű szenes blokkjainak bővítését is.
MTI