6p

A keddi kormányszóvivői tájékoztatón Budai Bernadett bejelentette, hogy nem kezdődik meg a kormányzati negyed építése. Mint fogalmazott, a beruházást szünetelteti a kormány, de a tervezés folytatódik. A bejelentést megelőzően az elmúlt napokban több sajtóorgánum is megszellőztette a hírt, így érdeklődésre a hivatalos indoklás tarthatott volna számot.

A kormány szerint nem törlik végleg a projektet (Mfor-montázs)

Borús előjelekkel végződött a tavalyi esztendő a kormányzati negyed szempontjából, hiszen a december 29-re tervezett eredményhirdetés helyett csak azt jelentették be, hogy az építésre kiírt versenypárbeszédes közbeszerzési eljárás eredményhirdetése 2008. január 16-án lesz. Ez pedig előrevetítette, hogy a korábban sikersztoriként hirdetett államigazgatási szuperközpont mögül kihátrál a kormány.

Igaz, december végére csupán egy jelölt maradt állva: a KÉSZ Közép-Európai Építő Kft. és az Europolis Real Estate Management Kft. konzorciuma tett ajánlatot a kormányzati épületegyüttes felépítésére és 25 éven át tartó üzemeltetésére kiírt pályázatra. A korábbi vetélytárs, a Wallis vezette konzorcium, amelynek tagja volt a Strabag AG. és a WPR Sec Ingatlanfejlesztő, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. is, végül nem adott ajánlatot.

Igaz, nem ezek voltak az egyetlen, esélyesnek tartott kivitelezők, amelyek kihátráltak a projekt mögül. A december 21-én megjelent hírek szerint ugyanis aránytalanul soknak tartotta a rá hárított közfeladatokat, ezért kiszállt a kormányzati negyed projektjéből a Demján Sándor nevével fémjelzett TriGránit csoport is.

Biztonsági és jogi problémák

A Népszabadság akkori beszámolója még csak jelentős késést feltételezett a Nyugati pályaudvar szomszédságába tervezett beruházásnál, mivel - a kidolgozott településrendezési szerződés tervezete szerint - a Westend City Center második ütemét építő Pólus Holding Zrt.-nek kellett volna megvalósítania az infrastrukturális fejlesztések nem kis részét.

Tovább tervezik...


Ezt megelőzően december elején merült fel hasonló probléma, amikor kiderült, hogy nem épülhet meg a győztes építészeti tervek alapján az új kormánynegyed. Az épületnek helyet adó terület egyik telke ugyanis nincs az állam tulajdonában, sőt belátható időn belül nem is lesz. Az ingatlan a fővárosi törzsvagyon részét képezte, így jogilag nem vonható össze a többi telekkel, és építési engedély sem adható ki a beruházásra. A megoldást jelentő jogi procedúra ugyanakkor egyéves csúszást eredményezett volna.

A jogi aggályok mellett nem elhanyagolható szempontként biztonsági problémák is megkérdőjelezték a beruházást. A NATO biztonsági előírásai ugyanis nem engedik meg az államfők, vezető diplomaták által látogatott épületek vasúti létesítmények közvetlen közelébe építését, így viszont a Nyugati pályaudvart kellett volna áttelepíteni, ami komoly költséggel járt volna.

Mennyibe került eddig?

Problémát jelent állítólag a projekt finanszírozása is, miután a tervezett 140 milliárdos költség fedezete nincs meg. Azt ugyanis jelentős részben a most használt ingatlanok értékesítéséből kívánták állni, ám szakértők szerint a kormány által hangoztatott 103 milliárd forintnál csak jóval kevesebbért adhatók el az ingatlanok.

Ugyan a projekthez eddig több milliárd forint költség kapcsolódott, ám a tényleges számla félmilliárdos lehet - ennyit költöttek különböző pályázatokra, tanulmányokra -, ha a MÁV-telkek megvásárlásását, amelyek 7,1 milliárdba kerültek, csak egyes állami "költséghelyek" közötti átcsoportosításnak tekintjük. Emellett a tervezés mintegy kétmilliárd forintos számlája jelent nagyobb összeget, ám azt csak a projekt megvalósítása esetén kell kifizetni.

Valami mégis épülhet ott

A kormányzati kommunikáció ugyan a projekt felfüggesztéséről beszél, de a Janesch Péter magyar és Kengo Kuma japán építész által vezetett csapat tervei nem fognak megvalósulni. Elképzelhető mindazonáltal, hogy mégis épül valami a meglehetősen lehangoló képet mutató területen. Az MTI úgy értesült, hogy a főváros, a terézvárosi önkormányzat, valamint az év végéig tovább működő kormányzati negyed projektiroda közös feladata az lesz, hogy megoldja az épületegyüttesre kijelölt terület revitalizálását. Vagyis beépítik a Ferdinánd híd déli oldala és a Podmaniczky utca közti területet, de hogy mivel, azt kell eldönteni és megtervezni 2008. végéig. 

A negyeddel együtt a drágulás is elmarad

A mai hír nyomán szertefoszlani látszanak azon lakáseladók reményei is, akik a kormányzati negyedre hivatkozva próbálták felárazva eladni a tervezett beruházás közelében lévő ingatlanjaikat. Igaz, az áremelkedési lufi egyszer már kipukkadt: tavaly, amikor bejelentették a helyszínt, a várakozások ellenére nem indult meg a befektetők rohama, a mostani döntés következtében pedig valószínűleg ez egyelőre el is marad – áll a Duna House gyorselemzésében.

A XIII. és a VI. kerület érintett részein tavaly a helyszín bejelentésének hírére - az erősődő vásárlási és befektetési kedvre spekulálva - egyesek akár 20-30 százalékos vagy akár még magasabb ártöbblettel próbálták értékesíteni lakásaikat.

Ugyanakkor talán éppen azért, mert szinte azonnal kiderült, hogy nem indult meg a sorbanállás az ingatlanokért, az eladók nagyobb része próbált reális árszinten maradni – akik azonban emeltek, most minden valószínűség szerint kénytelenek lesznek visszatérni a piaci árszintre. Voltak olyanok is, akik kifejezetten csak a negyed építése miatt, "most vagy soha" jeligével léptek ki a piacra ingatlanukkal – ez a réteg azonban minden bizonnyal hamar eltűnik majd.

A környéken található lakásokat holnaptól már nehéz lesz "kormányzati negyed közelében" szlogennel hirdetni, azonban az eladóknak nem kell feltétlenül aggódniuk: ez a városrész hosszú évek óta kedvelt mind a használt, mind pedig az új építésű lakásokat vásárolni kívánók körében. Felmérések szerint a vásárolni kívánók több mint harminc százaléka költözne szívesen ezekbe az utcákba.

A használt lakások ára ezen a területen jellemzően 280-330 ezer forint környékén mozog (természetesen eltérések elképzelhetőek: lakásmérettől és elhelyezkedéstől függően ez lehet alacsonyabb, vagy akár jóval magasabb is), míg az új építésű lakások átlagos négyzetméterára általában 360-370 ezer forint környékén alakul.

Menedzsment Fórum
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!