A vállalkozóknak, elsősorban a gyártással, feldolgozással foglalkozóknak működésük megkezdéséhez telephelyengedélyt kell kérniük az illetékes önkormányzattól. Hogy milyen tevékenységre kell engedélyt kérni, azt kormányrendelet szabályozza. Általában azok a munkák kerültek bele a körbe, melyek tűz- és robbanásveszéllyel, egészségkárosító hatással, nagy zajjal, porral, hulladéktermeléssel járnak. Az adott tevékenységet csak akkor lehet megkezdeni, ha az önkormányzat az engedélyt kiadta.
Az 1999-ben kiadott rendelet szerint az engedélyköteles tevékenységek közé tartozott a gépjárműjavítás, parkolóhely, vagy garázs üzemeltetése, nehézgépjárművek, munkagépek stb. tárolása, karbantartása, javítása.
2008 végén egy új kormányrendelet lényegesen egyszerűsítette az engedélyeztetést, jelentősen leszűkítve azoknak a tevékenységeknek a körét, melyekre kötelező engedélyt kérni. Az engedélyköteles kategóriában csak 66 tevékenység maradt, nagyrészt a gyártás területéről.
A szállítással kapcsolatos tevékenységek folytatására áprilistól nem kell telephelyengedélyt kérni, csak bejelentést kell tenni az önkormányzathoz. Bejelentés-köteles lett a parkoló, parkolóhely, garázs üzemeltetése, a gépjárműjavítás, karbantartás, gumiabroncs újrafutózása, felújítása, illetve a közúti áruszállításhoz kötődő tevékenységek (ha a járművet jogszabály szerint külön telepen kell tárolni).
A telepengedély kérdését a 358/2008. (XII. 31.) kormányrendelet szabályozza. Hatályos 2009. április 1-től. A bejelentés kötelező adatait a rendelet 3. számú melléklete rögzíti.
Melléklet:
A bejelentés-köteles ipari tevékenység folytatásáról szóló bejelentés kötelező adattartalma
I. Az ipari tevékenység végzőjének adatai
1. Az ipari tevékenység végzőjének
1.1. neve;
1.2. székhely;
1.3. cégjegyzékszáma, illetve vállalkozói igazolványának száma;
II. Telep adatai
1. Telep
1.1. tulajdonosa;
1.2. címe;
1.3. helyrajzi száma;
1.4. használatának jogcíme
2. Telepen folytatni kívánt ipari tevékenység(ek)
3. Használnak-e a telepen az ipari tevékenységgel összefüggésben
a) külön jogszabály alapján hatósági felügyelet alá tartozó nyomástartó berendezést?
b) külön jogszabály alapján hatósági felügyelet alá tartozó éghető vagy veszélyes folyadék tárolására szolgáló tartályt?
c) ipari vagy mezőgazdasági gázfogyasztó készüléket?
d) legalább 50 kVA beépített összteljesítményű, 0,4 kV, vagy nagyobb feszültségű villamos berendezést, rendszert? e) nem közforgalmú üzemanyagtöltő állomáson cseppfolyós vagy cseppfolyósított, illetve sűrítettgáz-üzemanyagtöltő-berendezést?
4. Telep üzemeltetésének időtartama, műszakonként a napi munkavégzés idejének megjelölésével:
III. Csatolt okiratok
1. nem a kérelmező tulajdonában lévő telep esetében a telep használatának jogcímére (bérlet stb.) vonatkozó igazoló okirat (a tulajdoni lap kivételével)
2. haszonélvezet esetében a haszonélvező, illetve közös tulajdon esetében a tulajdonostárs hozzájárulását igazoló okirat
IV. Keltezés, a bejelentő aláírása (bélyegzője)
Forrás: Fuvarlevél