3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre több cég használ kompetenciatesztet a munkaerő-kiválasztásnál. Ezzel objektív kép kapható a jelöltről, szemben az állásinterjúval, amikor többnyire benyomás alapján és nem a valós teljesítmény szerint döntenek a felvételiztetők. Mfor.hu háttér.

Tesztfajták. Kik használják?

A cég által kidolgozott tesztekkel különbséget lehet tenni objektív munkahelyi és társas viselkedés, és ezek szubjektív megítélése között. Az objektív teszt úgynevezett ipszatív teszt, azaz kényszerválasztásos módszertanon alapul. Olyan válaszok közül kell választani, amik nem zárják ki egymást. Ilyenkor a teszt eredménye gyakorlatilag nem befolyásolható a válaszadó által.

A szubjektív teszt esetében a válaszadó a saját megítélése és kedve szerint befolyásolhatja az eredményt, amely felvilágosítást ad arról, hogy ő hogyan látja saját magát, illetve hogyan szeretné láttatni magát a környezete szemében.

A 360 fokos értékelés során pedig amellett, hogy az illető értékeli saját magát, a közvetlen munkakörnyezete is értékeli őt, sőt az ügyfeleket is be lehet vonni a "felmérésbe". Ezt a módszert általában a vezetők fejlesztésénél vagy a kompetencia alapú teljesítményértékelésnél veszik igénybe a cégek. Az értékelés során kiderülhet, kinek hol vannak deficitjei, és milyen irányban szükséges a személyiséget fejleszteni. A felmérés minden esetben egy diagnosztikai eszköznek tekinthető, mivel helyzetkép formálható a "vizsgált személyről".

Munkához való hozzáállás: ez a mutató a munka szerepét és fontosságát méri az egyén életében. A skála nem mutatja meg, hogy valaki sokat vagy keveset, jól vagy rosszul dolgozik. Inkább egy attitűdöt, a munkához való viszonyt jelzi.

Nem csak a multik használják

"Magyarországon jellemzően multinacionális cégek és fejvadászok veszik igénybe ezeket a szolgáltatásokat, de egyre több kisebb cég is felismeri a benne rejlő lehetőségeket" - közölte a Menedzsment Fórum kérdésére Cser Annamária.

Mint mondta, a társaság kompetenciatesztjeit leggyakrabban a munkaerő-kiválasztás során használják (az ügyfelek 89 százaléka), emellett a belső kiválasztásra 28 százalék, személyzetfejlesztésre 39 százalék, utódlástervezésre 28 százalék veszi igénybe. A tesztek alkalmazási aránya a humánerőforrás további területein: coaching - 28 százalék, tréning - 17 százalék, önelemzés - hat százalék, leépítés - hat százalék; nagyjából fele-fele arányban használják munkatárs, specialista illetve vezető értékelésére.

A tesztek kitöltése nagyjából harminc-hatvan percet vesz igénybe. Külön tesztverziók érhetők el munkatársak, vezetők, értékesítési munkatársak és pályakezdő diplomások számára. A kiértékelés automatikus, és az eredmények néhány másodperc alatt online vagy email formában rendelkezésre állnak.

Kovács Zita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!