A regisztrált pálykezdő munkanélküliek csaknem negyede műszaki végzettségű, derül ki a Foglalkoztatáspolitikai Hivatal nyilvántartásából. Igaz, szükség van mérnökökre, de a munkaadók számára csak átképzések elvégzése után felel meg az állástalan műszaki diplomások nagy része.
A Világgazdaság Tóth Sándortól, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Karrier Központjának vezetőjétől megtudta, a munkanélküli pályakezdő mérnökök legnagyobb hányadát az agrármérnök és a főiskolai végzettségűek teszik ki. A BME tavaly végzett évfolyamnak a felmérések szerint csak egy százaléka nem rendelkezik most állással.
A diplomás munkanélküliséget növeli, hogy a felemelt nyugdíjkorhatár miatt egyre többet kell várni az állások megüresedésére, valamint, hogy a korábbi legnagyobb munakerő-felvevő közigazgatás terén küszöbön áll a létszámleépítés. Továbbra is érvényes, hogy a legrosszabb helyzetben jelenleg a pedagógus diplomával rendelkezők vannak.
A diploma azonban még mindig lerövidíti az álláskeresés időszakát. A Foglalkoztatási Hivatal adatai szerint a felsőfokú végzettségűek körében a 3-6 hónapos álláskeresési időszak jellemző, míg a diplomával nem rendelkező pályakezdőknek ennél tovább tart, mire sikerül először elhelyezkedniük a munkaerőpiacon.
Kapcsolódó anyag
Mennyit ér egy diploma?
246 ezer forintra számíthatnak a végzős mérnökök
Kelendőek a mérnökök a munkaerőpiacon
Nincs szükség pályakezdő mérnökökre
Bár a köztudatban az él, hogy az informatikai végzettség segítségével könnyen pozícióhoz lehet jutni a munkaerőpiacon, ma már a műszaki diploma sem jelent biztos elhelyezkedést.